Campanula cymbalaria (Campanulaceae) türünün fitokimyasal bileşimi ve potansiyel antioksidan aktivitesinin araştırılması
Investigation of phytochemical composition and potential antioxidant activity of Campanula cymbalaria (Campanulaceae) species
  1. Tez No: 959830
  2. Yazar: ROYALA ASLANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ, PROF. DR. AHMET SERTESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Mevcut tez çalışmasında, Campanula cymbalaria var. papillosa bitkisinin yaprak ve çiçek dokularından elde edilen metanol (MetOH) ekstraktlarının antioksidan özellikleri ve fenolik bileşik içerikleri kapsamlı şekilde değerlendirilmiştir. Yaprak ve çiçek MeOH ekstraktlarında toplam fenolik madde içeriği (TFC) sırasıyla 54.39 mg GAE/g ve 40.80 mg GAE/g olarak belirlenmiştir. Toplam flavonoid içeriği (TFC) ise yaprak ekstresinde 58.89 mg QE/g, çiçek ekstresinde ise 33.54 mg QE/g bulunmuştur. Toplam antioksidan kapasite değerlendirildiğinde, yaprak ekstresinin 150.98 mg AE/g, çiçek ekstresinin ise 122.83 mg AE/g askorbik asit eşdeğerine sahip olduğu tespit edilmiştir. CUPRAC yöntemi ile belirlenen bakır iyonu indirgeyici kapasite yapraklarda 128.73 mg TE/g, çiçeklerde 99.18 mg TE/g ve FRAP yöntemiyle ölçülen demir iyonu indirgeyici kapasite ise yapraklarda 63.24 mg TE/g, çiçeklerde 61.79 mg TE/g olarak saptanmıştır. Ayrıca, yaprak ve çiçek MeOH ekstraktlarının ABTS⁺ ve DPPH radikal süpürme aktiviteleri de değerlendirilmiş olup, yaprak ekstresinin ABTS⁺ aktivitesi 74.39 mg TE/g ve DPPH aktivitesi 69.39 mg TE/g; çiçek ekstresinin ise ABTS⁺ aktivitesi 50.03 mg TE/g ve DPPH aktivitesi 54.99 mg TE/g olarak bulunmuştur. Fenolik asit kompozisyonları 53 standart kullanılarak yapılan LC-MS/MS analizinde 25 fenolik asit belirlenmiştir. Fenolik bileşikler arasında en yüksek değere sahip olan kuinik asit yaprak dokusuna (38.253 mg analit/ekstrakt) göre çiçek dokusunda (54.418 mg analit/ekstrakt) daha yüksek miktarda saptanmıştır. Diğer yüksek değere sahip siranosid ise çiçeğe (11.868 mg analit/ekstrakt) göre yaprak (19.615 mg analit/ekstrakt) dokusunda daha fazla miktarda bulunmuştur. Tannik asit, astragalin, kersetin, naringenin, hesperedin ve kampeferol bileşikleri yalnızca çiçek dokusunda belirlenmiştir. Bu veriler, C. cymbalaria var. papillosa bitkisinin özellikle yaprak dokusunun yüksek fenolik içerik ve güçlü antioksidan kapasiteye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the present thesis study, the antioxidant properties and phenolic compound contents of methanol (MetOH) extracts obtained from the leaf and flower tissues of Campanula cymbalaria var. papillosa were comprehensively evaluated. The total phenolic content (TPC) in the leaf and flower MeOH extracts was determined as 54.39 mg GAE/g and 40.80 mg GAE/g, respectively. The total flavonoid content (TFC) was found to be 58.89 mg QE/g in the leaf extract and 33.54 mg QE/g in the flower extract. In terms of total antioxidant capacity, the leaf extract exhibited an ascorbic acid equivalent of 150.98 mg AE/g, while the flower extract showed 122.83 mg AE/g. The copper ion reducing capacity, measured by the CUPRAC method, was found to be 128.73 mg TE/g in leaves and 99.18 mg TE/g in flowers. The iron ion reducing capacity, determined by the FRAP method, was 63.24 mg TE/g in leaves and 61.79 mg TE/g in flowers. Additionally, the ABTS⁺ and DPPH radical scavenging activities of the leaf and flower MeOH extracts were evaluated. The ABTS⁺ activity of the leaf extract was 74.39 mg TE/g and the DPPH activity was 69.39 mg TE/g, whereas the flower extract showed an ABTS⁺ activity of 50.03 mg TE/g and a DPPH activity of 54.99 mg TE/g. LC-MS/MS analysis using 53 standards identified 25 phenolic acids. Among the phenolic compounds, quinic acid was found in higher amounts in the flower tissue (54.418 mg analyte/extract) compared to the leaf tissue (38.253 mg analyte/extract). On the other hand, syringic acid was more abundant in the leaf tissue (19.615 mg analyte/extract) than in the flower tissue (11.868 mg analyte/extract). Tannic acid, astragalin, quercetin, naringenin, hesperidin, and kaempferol were detected only in the flower tissue. These data indicate that C. cymbalaria var. papillosa, particularly its leaf tissue, possesses a high phenolic content and strong antioxidant capacity.