Campanula propinqua ekstrelerinden luteolin-7-glikozit ve rutin tayini içinspektrometrisi sıvı kütle yöntemi geliştirilmesi
Development of liquid chromatography mass spectrometry method for the determination of luteolin-7-glucoside and rutin in Campanula propinqua extracts
  1. Tez No: 778285
  2. Yazar: TURKAN JALILOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada Rutin (RU) ve Luteolin-7-glikozit (Lut-7G) tayini için yeni bir SK-KS/KS yöntemi geliştirilmiştir. Çalışmalar zamanı 3,5 µm iç çapı olan Zorbax C18 kolunu kullanılmıştır. Optimum koşullar, 100.0 voltaj, 30°C kolon sıcaklığı, ve A haraketli faz olarak % 0,5 formik asit, B haraketli faz olaraksa su:asetonitril:formik asit (50:50:0,5, h/h/h) doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Yöntem ICH kılavuzuna göre valide edilmiştir. Ağırlıklı regresyon uygulanmıştır. Rutin için 0,975-1950 ppb derişim aralığında, lut-7G içinse 0,6-1200 ppb derişim aralığında iyi bir doğrusallık belirlenmiştir. Tayin sınırı ve saptama sınırı rutin için sırasıyla 2,12 ppb ve 0,64 ppb, lut-7G içinse 0,44 ppb ve 0,13 ppb olarak bulunmuştur. Rutin için gün içi ve günler arası doğruluk ve kesinlik çalışmaları için geri kazanım % 98,2-99,4 aralığında, lut-7G içinse % 98,6-100,4 aralığında ve % BSS ise 2ʼden az olması tatmin edici bulunmuştur. Geliştirilen yöntem Campanula propinqua bitkisinin yaprak ve çiçek ekstresine uygulanmıştır. Bitkinin yaprak ve çiçek ekstraktında sırasıyla 46,87 µg/mg ve 4,07 µg/mg rutin bulunmuştur. Lut-7G ise yalnız bitkinin çiçek ekstraktında 4,57 µg/mg olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new LC-MS/MS method was developed for the determination of Rutin (RU) and Luteolin-7-glycoside (Lut-7G). During the studies, Zorbax C18 with an inner diameter of 3,5 μm was used. Optimum conditions were 100.0 V voltage, 30°C column temperature and used a mobile phase A, 0,5 % formic acid and B water:acetonitrile:formic acid (50:50:0,5 v/v/v). The method was validated according to ICH guideline. Applied weighted regression. A good linearity were optained in the concentration range of 0,975-1950 ppb for the rutin and 0,66-1200 pbb for the lut-7G. LOQ and LOD of the method were found to be 2,12 ppb-0,64 ppb for the rutin and 0,44 ppb-0,13 ppb for the lut-7G. The precision and accuracy of the method were satisfying with intra and interday recovery values of %98-99,4 for the rutin and %98,6-100,4 for the lut-7G and RSD values less than %2. The proposed method was applied to the leaf and flower extract of Campanula Propinqua. 46,57 µg/mg ve 4,07 µg/mg of rutin were found in the leaf and flower extract of the plant. Lut-7G was only found in the flower extract of the plant 4,57 µg/mg.