Algılanan cinsiyet ayrımcılığının kariyer beklentisi ve kariyer memnuniyetine etkisi: Kadın çalışanlar üzerine bir araştırma
The effect of perceived gender discrimination on career expectation and career satisfaction: A study on female employees
  1. Tez No: 959838
  2. Yazar: CANSU NAZ ORAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Algılanan cinsiyet ayrımcılığı, toplumsal yapının sağlıklı işlemesini engelleyen, birçok alanda kendini gösteren köklü bir sorundur. Kadın ve erkeklere tarih boyunca yüklenen farklı rol ve sorumluluklar, bu ayrımcılığın temelini oluşturan kalıplaşmış yargıların oluşmasına neden olmuştur. Bu araştırmanın amacı, kadın çalışanların iş yaşamında karşılaştıkları algılanan cinsiyet ayrımcılığının kariyer beklentisi ve kariyer memnuniyeti üzerindeki etkilerini incelemektir. Kadınların kariyer yolculuklarında karşılaştıkları görünür ya da dolaylı ayrımcılık biçimlerinin, kariyer hedeflerine dair beklentilerini ve kariyer tatminlerini nasıl şekillendirdiği araştırılmıştır. İstanbul merkez olma üzere Marmara Bölgesi'nde çeşitli sektörlerde görev yapan 494 kadın çalışanın katılımıyla gerçekleştirilen çalışmada, veriler, anket yöntemi ile toplanmış; veri işleme ve analiz, SPSS programı ile yapılmıştır. Araştırmada, algılanan cinsiyet ayrımcılığının kariyer beklentisi üzerinde negatif yönde etkisini kısmen destekleyen bulgular elde edilmiştir. Ayrıca çalışmada, algılanan cinsiyet ayrımcılığının kariyer memnuniyetini negatif ve anlamlı şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Çalışmanın algılanan cinsiyet ayrımcılığının kariyer beklentisi ve memnuniyeti üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koyarak, kurumların daha etkili ve kapsayıcı politikalar geliştirmelerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Perceived gender discrimination is a deep-rooted issue that manifests itself across various spheres and hinders the healthy functioning of social structures. The different roles and responsibilities historically attributed to women and men have led to the formation of stereotypical judgments that underpin this form of discrimination. The aim of this study is to examine the effects of perceived gender discrimination encountered by female employees in the workplace on their career expectation and career satisfaction. Specifically, the study investigates how overt or indirect forms of discrimination shape women's career aspirations and their overall career satisfaction. The research was conducted with the participation of 494 female employees working in various sectors across the Marmara Region, with Istanbul as the central focus. Data were collected through a survey method and analyzed using the SPSS program. The study found partial evidence supporting the negative impact of perceived gender discrimination on career expectation. Additionally, it was determined that perceived gender discrimination significantly and negatively affects career satisfaction. By revealing the adverse effects of perceived gender discrimination on career expectation and satisfaction, this study is expected to contribute to the development of more effective and inclusive policies within organizations.