The effect of perceived gender discrimination on leaving the prefession among Cameroonian women healtcare professionals
Kamerunlu kadın sağlık profesyonelleri arasında algılanan cinsiyet ayrımcılığının mesleği bırakma üzerindeki etkisi
- Tez No: 955635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU SERT ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, Kamerun'daki kadın sağlık çalışanları arasında algılanan cinsiyet ayrımcılığı, işe adanmışlık ve meslekten ayrılma niyeti arasındaki ilişkileri incelemektedir. Sosyal Değişim Teorisi çerçevesinde, araştırma; işe adanmışlığın meslekten ayrılma niyetiyle negatif yönde ilişkili olup olmadığını ve algılanan cinsiyet ayrımcılığı ile meslekten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide aracı bir değişken olarak rol oynayıp oynamadığını test etmektedir. Veriler, 134 kadın doktor ve hemşireden toplanmış ve Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, algılanan cinsiyet ayrımcılığının işe adanmışlık ile negatif olarak ve meslekten ayrılma niyeti ile ise pozitif olarak ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, işe adanmışlık meslekten ayrılma niyetiyle negatif yönde ilişkili olup, algılanan cinsiyet ayrımcılığı ile meslekten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide kısmi bir aracı rol üstlenmektedir. Bu bulgular, sağlık sektörü gibi erkek egemen çalışma ortamlarında, cinsiyete dayalı eşitsizliklerin kadınların kariyerlerini bırakma niyetiyle nasıl ilişkili olduğunu anlamada işe adanmışlığın belirleyici önemini vurgulamaktadır. Çalışma, Sahra Altı Afrika'da cinsiyet ayrımcılığı ve kariyer sürdürülebilirliği literatürüne özgün katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the relationships among perceived gender discrimination, employee engagement, and career abandonment intention among female healthcare professionals in Cameroon. Guided by Social Exchange Theory, the research investigates whether employee engagement is negatively related to career abandonment intention and whether it mediates the relationship between perceived gender discrimination and career abandonment intention. Data were collected from 134 female medical doctors and nurses and analyzed using Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM). The results reveal that perceived gender discrimination is negatively related to employee engagement and positively related to career abandonment intention. Moreover, employee engagement is negatively related to career abandonment intention and serves as a partial mediator in the relationship between perceived gender discrimination and career abandonment intention. These findings highlight the critical role of employee engagement in understanding how gender-based inequalities in the workplace are associated with women's intention to abandon their careers in male-dominated sectors such as healthcare. The study contributes to the growing literature on gender discrimination and career sustainability in Sub-Saharan Africa.