Karmaşık adaptif sistemlerde adaptif liderliğin yenilikçi iş davranışı üzerine etkisinde değişime hazır olmanın aracı rolü ile örgütsel dayanıklılık algısının düzenleyici etkisi
The impact of adaptive leadership on innovative work behaviour in complex adaptive systems: The mediating effect of readiness for change and the moderating effect of organizational resilience perception
- Tez No: 959866
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Karmaşık Adaptif Sistemlerin bir parçası olan örgütlerin önemli bileşenlerinin; olası değişimlere (krizlere) hazırlıklı olmak, örgütün dayanıklılığını artırmak ve tüm bunlar için gerekli olan adaptif liderler olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla, bu çalışmanın amacı: planlı olmayan kriz temelli değişimlerin, yukarıdaki bileşenler arasındaki ilişkiler yoluyla nihai örgüt performansı üzerinde olumlu etki oluşturan yenilikçi iş davranışına etkisini araştırarak literatüre katkıda bulunmaktır. Model kapsamında karmaşık adaptif sistemlerde adaptif liderliğin örgütü değişime hazır hale getirmesinde ve dolayısıyla yenilikçi iş davranışı üzerine etkisinin yanı sıra örgüt dayanıklılık algısının, değişime hazır olma ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkiyi ne ölçüde etkilediği ampirik olarak incelenmiştir. Araştırmada Türkiye'deki çeşitli özel sektör firmalarından anket yoluyla 277 çevrimiçi 141 yüz yüze çalışandan toplanan veriler analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, araştırma kapsamına alınan işletmelerde adaptif liderliğin değişime hazır olma üzerine etkisinin ve değişime hazır olmanın da yenilikçi iş davranışına olan etkisinin pozitif yönde olduğu, değişime hazır olmanın adaptif liderlik ile değişime hazır olma arasında da aracılık rolü gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca, örgütsel dayanıklılık algısının, çalışanların değişime hazır olduğunda gösterdikleri yenilikçi iş davranışını pozitif yönde arttırarak düzenleyici rolü üstlendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
All organizations are one of the sub-group of Complex Adaptive Systems (CAS) and it's thought that the main components of their survivals are their readiness for change and their resilience which can be built up by adaptive leaders' reinforcement of innovative work behaviours. Consequently, the aim of this study is trying to find out the possible impacts of all these components on innovative work behaviours in organizations and also to suggest a model between adaptive leadership, readiness for change, organizational resilience perception and innovative work behaviour. Based on this model; in CAS, the relationships between adaptive leadership and innovative work behaviour will be studied by looking into the mediating and moderating effects of readiness for change and organizational resilience perception respectively. In this current study, quantitative data was collected from employees by conducting 277 online and 141 face-to-face questionnaires from various private sector firms in Turkey. This study demonstrates evidence for the positive effect of adaptive leadership on readiness for change and positive effect of readiness for change on innovative work behaviour. The study also supports that readiness for change has a mediation effect between adaptive leadership and innovative work behaviour while organizational resilience perception moderates the relationship between readiness for change and innovative work behaviour.