Faces of Fear: Investigating player responses to humanoid vs. ambiguous characters for horror game character design.
Korkunun Yüzleri: Korku oyunu karakter tasarımı için insansı ve belirsiz karakterlere oyuncu tepkilerinin araştırılması.
- Tez No: 959865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL SÜNGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Dijital oyun dünyasının gelişiminden önce, korku türü zaten çeşitli medya eserleriyle zengin bir geçmişe sahipti. Cehennemden gelen yaratıkların erken tasvirlerinden, insan hayal gücünün ürünü olan korkunç yaratıklara kadar. Edebiyat sayesinde temelini önceden var olan hikâyelerin geniş kütüphanesinden alan sinema, bu hikayelere sinematik anlatılar geliştirdi. Sinema da korku medyasına yeni bir deneyim sunarken, aynı zamanda listeye yeni tüyler ürpertici varlıklar da ekledi. Benzer şekilde oyun endüstrisinde de hayatta kalma ve korku türündeki video oyunlar, oyuncuları içlerinde dehşet verici unsurlar olan sürükleyici interaktif dünyalara hayatta kalmaya çalışmaları için yerleştirdi. Tüm bu medya türünde ortak bir tema göze çarpar: Mutlaka hepsinde kurbanlarını tuzağa düşürmeyi arzulayan tehditkar bir varlık ya da varlıklar mevcut. Peki, video oyunlarında bize gerçek anlamda korku salan düşman tipi nedir? Tanıdık ve aşina olduğumuz bir tehlike mi, yoksa bilinmeyen bir varlığın içinde barındırdığı gizem mi? Bunun keşfedilmeye değer bir soru olduğuna inanıyorum.
Özet (Çeviri)
Before the thriving world of digital gaming, the Horror genre had already been rich with various works of media. From early depictions of hellish beasts to the monstrous creations by human imagination, literature laid the foundation for cinematic narratives to flourish by drawing from a vast library of pre-existing stories. Cinema brought with it a new experience of horror media while also adding new spine-chilling entities to the list. Similarly in the gaming industry, Survival Horror videogames placed players into immersive worlds where they would now interact with and potentially survive the horrors that awaited them. Across all forms of media, a common theme emerges: There is most certainly a threating entity or entities that wish to ensnare the unsuspecting individuals. So, what type of hostile character in videogames precisely instils fear in our hearts? is it a danger we recognize and are familiar with or is it the inherent mystery of a being that is unknown? I believe this to be a worthy question to explore.