HIV/AIDS tanısı ile takipli vakalarda antiretroviral tedavi ve advers olayların değerlendirilmesi
Evaluation of antiretroviral treatment and adverse events infollow-up cases diagnosed with HIV/AIDS
- Tez No: 959883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada, antiretroviral tedavi uygulanan HIV ile yaşayan bireylerde tedavi öncesi ve sonrası dönemde gelişen komorbiditeler ile biyokimyasal, hematolojik ve metabolik parametrelerdeki değişikliklerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Farklı antiretroviral tedavi rejimlerinin biyolojik parametreler üzerindeki etkileri karşılaştırılarak tedavi güvenliği açısından bilgi sunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak planlanan çalışmaya, 01 Haziran 2022 ile 2024 tarihleri arasında izlenen, 18 yaş ve üzeri HIV ile yaşayan bireyler taranmış, kriterlere uygun bireyler dahil edilmiştir. Tanı ve takip süreçlerine ait fizik muayene, laboratuvar verileri, antropometrik ölçümler, antiretroviral tedavi rejimleri ve tedaviye uyum kayıtları değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışma için HIV ile yaşayan 84 birey taranmış ve çalışma kriterlerini karşılayan HIV ile yaşayan 61 birey analize dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların dağılımı incelendiğinde, 55'inin (%90,2) erkek, 6'sının (%9,8) ise kadın olduğu belirlenmiştir. Çalışmaya dâhil edilen bireylerin yaş ortalaması 41,13 ± 12,56 yıl olarak hesaplanmıştır. Hastaların 17'sinin (%27,9) en az bir komorbidite tespit edilmiştir. Antiretroviral tedavi sonrası HIV-RNA düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı azalma, CD4 ve CD4/CD8 oranlarında ise anlamlı artış gözlenmiştir. Tedavi sonrası biyokimyasal ve hematolojik parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler saptanmıştır. Özellikle, • TAF/FTC/EVG/c tedavisi uygulananlarda üre düzeyi (p = 0,047) • TAF/FTC/BIC tedavisi uygulananlarda ise total ve direkt bilirubin düzeyleri (p =0,015) • TDF/FTC + LPV/r tedavisi alanlarda fosfor düzeyi (p = 0,009) • DTG+3TC tedavisi uygulananlarda ise kalsiyum düzeyi, diğer tedavi kombinasyonlarına kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklı bulunmuştur (p = 0,001). Sonuç: Antiretroviral tedavi sürecinde özellikle TAF/FTC/EVG/c tedavisi uygulanan hastalarda üre düzeyi , TAF/FTC/BIC tedavisi uygulananlarda ise total ve direkt bilirubin düzeyleri , TDF/FTC + LPV/r tedavisi alan hastalarda fosfor, DTG + 3TC tedavisi alanlarda ise kalsiyum düzeylerinin düzenli aralıklarla izlenmesi gerekmektedir. Bu hasta grubunda renal fonksiyonların dikkatli şekilde takip edilmesi, olası komplikasyonların erken dönemde saptanması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim : This study aimed to evaluate the development of comorbidities and changes in biochemical, hematological, and metabolic parameters in people living with HIV before and after the initiation of antiretroviral therapy. It also sought to provide insights into treatment safety by comparing the effects of different antiretroviral therapy regimens on biological parameters. Materials and Methods: In this retrospectively designed study, individuals aged 18 years and older living with HIV who were followed between June 1, 2022, and 2024 were screened, and those meeting the inclusion criteria were enrolled. Data regarding physical examination findings, laboratory results, anthropometric measurements, antiretroviral therapy regimens, and treatment adherence during the diagnosis and follow-up periods were evaluated. The data were analyzed using SPSS version 26.0. Results: A total of 84 individuals living with HIV were screened for the study, and 61 individuals who met the inclusion criteria were included in the analysis. Among the participants, 55 (90.2%) were male and 6 (9.8%) were female. The mean age of the included individuals was calculated as 41.13 ± 12.56 years. At least one comorbidity was identified in 17 participants (27.9%). Following antiretroviral therapy, a statistically significant decrease in HIV-RNA levels and a significant increase in CD4 count and CD4/CD8 ratio were observed. Statistically significant changes were also detected in biochemical and hematological parameters after treatment. In particular: • Urea levels in those receiving TAF/FTC/EVG/c therapy (p = 0.047) • Total and direct bilirubin levels in those receiving TAF/FTC/BIC therapy (p = 0.015) • Phosphorus levels in those receiving TDF/FTC + LPV/r therapy (p = 0.009) • Calcium levels in those receiving DTG + 3TC therapy were found to be significantly different compared to other treatment combinations (p = 0.001). Conclusion: During the course of antiretroviral therapy, it is essential to monitor urea levels in patients receiving TAF/FTC/EVG/c, total and direct bilirubin levels in those receiving TAF/FTC/BIC, phosphorus levels in those treated with TDF/FTC + LPV/r, and calcium levels in those on DTG + 3TC at regular intervals. Careful monitoring of renal function in this patient group is also crucial for the early detection of potential complications.