Assessment of groundwater quality around Erbil oil refinery in Northern Iraq
Irak'ın kuzeyinde bulunan Erbil petrol rafinerisi etrafındaki yeraltı suyu kalitesinin değerlendirilmesi
- Tez No: 959891
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH DİLEKOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MASOUD HUSSEIN HAMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
eraltı suyu, içme, tarım ve sanayi için gerekli olan dünyanın en hayati tatlı su kaynaklarından biridir. Küresel nüfusun su ihtiyacının yaklaşık üçte birini karşılar ve ekosistemlerin sürdürülmesinde çok önemli bir rol oynar. Özellikle gelişmekte olan bölgelerde kentleşme ve sanayileşme arttıkça, yeraltı suyu sistemleri üzerindeki baskı da artmakta ve korunması acil bir öncelik haline gelmektedir. Endüstriyel faaliyetler, özellikle de petrol rafinasyonu, yeraltı suyu kalitesi için büyük bir risk oluşturmaktadır. Rafineriler hidrokarbonlar, ağır metaller ve organik çözücüler de dahil olmak üzere çok sayıda kirletici madde üretmektedir. Bunlar toprağa sızabilir ve akiferlere sızarak yeraltı suyu kimyasını değiştirebilir ve hem insan sağlığını hem de çevresel istikrarı tehdit edebilir. Rafinerilerin akiferlere yakınlığı, özellikle dökülmeler veya uygunsuz atık bertarafı durumunda riski artırmaktadır. Bu çalışma, Kuzey Irak'taki Erbil Petrol Rafinerisi'nde bazı endüstrilerden kaynaklanan potansiyel kirletici baskısı altındaki yeraltı suyu kuyularının su kalitesini değerlendirmek için yapılmıştır. Su kalitesi izleme çalışmasının sonuçlarını değerlendirmek için Su Kalitesi İndeksi (WQI) kullanılmıştır. Ayrıca, yeraltı suyu kalitesini kontrol eden mekanizmayı ve yeraltı suyunun sınıflandırılmasını temsil etmektedir. Sonuçları değerlendirmek için ArcGIS platformunda mekansal dağılım enterpolasyonundan Ters Mesafe Ağırlıklı (IDW) WQI harita elemanları dağılım haritası kullanılmıştır.Sonuçlar su kalitesinin değiştiğini göstermektedir. Çalışma dönemi boyunca, Erbil Rafinerisi'ndeki su kalitesi, 42,39-92,14 CWQI aralığı ile S1'den S22'ye kadar olan yeraltı suyu sistemleri için genellikle“Zayıf ila iyi”aralığında kalmıştır. Bulgular, kaya baskınlığının yeraltı suyu kalitesini etkilediğini göstermektedir. Bununla birlikte, yeraltı suyu kalite tipini temsil eden Piper ve Schoeller sınıflandırması (Ca-Mg-SO4-bikarbonatlı su tipi) olmuştur. Ayrıca, CWQI analizinden, Erbil Rafinerisi'nden uzak bölgelerin yanı sıra S5, S6, 7, S20, S21, S18 ve S2 gibi kolektif ve köylerdeki su kalitesinin tatmin edici ve iyi olduğu görülmüştür. Su kalitesindeki bozulma, S1 (Rafineri sınırları içinde), S14 ve S16 gibi Erbil Rafinerisi'ne yakın bölgelerin yanı sıra S4 ve S8 gibi yerleşim yerlerine yakın bölgelerde de görülmüştür. Gözlemlenen bu olgu, kentsel çöpler, yağışlar ve insan kaynaklı faaliyetler de dahil olmak üzere arıtılmamış su kaynaklarının artan kirliliğine bağlanabilir ve rafineri etkisi olabilir. S2, S3 ve S15 gibi olumlu su kalitesi endeksine sahip ve tesislere yakın olan bazı yerler hala mevcuttur. Genel olarak, Erbil Petrol Rafinerisi çevresindeki yeraltı suyu kalitesi içme suyu için uygun görünmekle birlikte, suyun uzun vadeli güvenliğini garanti altına almak için daha fazla izleme ve iyileştirme önlemlerine ihtiyaç duyan birkaç özel alan vardır.
Özet (Çeviri)
Groundwater is one of the world's most vital freshwater sources, essential for drinking, agriculture, and industry. It supplies nearly one-third of the global population's water needs and plays a crucial role in sustaining ecosystems , As urbanization and industrialization expand, particularly in developing regions, pressure on groundwater systems increases, making its protection an urgent priority. Industrial activities, especially oil refining, pose a major risk to groundwater quality. Refineries generate numerous contaminants, including hydrocarbons, heavy metals, and organic solvents. These can seep into the soil and leach into aquifers, altering groundwater chemistry and threatening both human health and environmental stability. The proximity of refineries to aquifers increases the risk, especially if spills or improper waste disposal. This study was conducted to assess the water quality of groundwater wells in Erbil Oil Refinery in Northern Iraq under potential pollutant pressure from some industries. The Water Quality Index (WQI) was used to evaluate the results of the water quality monitoring study. Also, representing the mechanism controlling of groundwater quality and classification of groundwater. WQI map elements distribution map from spatial distribution interpolationInverse Distance Weighted (IDW) in ArcGIS platform were used to evaluate the results. Results indicate varying water qualities. Throughout the study period, the water quality at the Erbil Refinery generally fell within the range of“Poor to good”for groundwater systems from S1 to S22, with a CWQI range of 42.39-92.14. The findings show that the rock-dominant effected the quality of groundwater. However, Piper and Schoeller classification representing groundwater water quality type was (Ca-Mg-SO4-bicarbonate water type). Also, from the CWQI analysis indicate that the water quality in areas distant from the Erbil Refinery, as well as in collectives and villages such as S5, S6, 7, S20, S21, S18, and S2, was found to be satisfactory and good. The degradation of water quality has been seen at various sites in close proximity to the Erbil Refinery, including S1 (Inside the Refinery boundary), S14, and S16, as well as in areas near settlements such as S4 and S8. The observed phenomenon could potentially be attributed to the escalating contamination of untreated water sources, including urban trash, precipitation, and human-induced activities and might be the refinery effect. There are still certain places, namely S2, S3, and S15, that have a favorable water quality index and are in close proximity to facilities. In general, the groundwater quality in the vicinity of Erbil Oil Refinery seems to be appropriate for drinking, while there are a few specific areas that need more monitoring and remediation measures to guarantee the long-term safety of the water.