Lean in higher education: Evaluation of identified and recognized 7 wastes in manufacturing environment that affect higher education timetabling activities
Eğitimde yalin yaklaşim: Yükseköğretim ders çizelgeleme süreçlerini etkileyen 7 israfin analizi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 959921
- Danışmanlar: DR. IAN WILSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Coventry University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yalın üretim araçlarının ve tekniklerinin uygulama alanlarının genişletilmesi ve bu yaklaşımların üretim dışı ortamlarda kullanılması son yıllarda giderek daha popüler hale gelmiştir. Yükseköğretim (YÖ) ortamı da yalın araçlar ve tekniklerin uygulanmasıyla iyileştirilebilecek üretim dışı alanlardan biridir. Bu tez çalışmasında, öğrencileri ve öğretim elemanlarını etkileyen ders programı (zaman çizelgeleme) faaliyetleriyle ilişkili“7 iş israfı”değerlendirilmiştir. Araştırmacı, tez ortamının bir parçası olarak öğrenci konumunda bulunduğundan, çalışmada eylem araştırması yaklaşımını benimsemiştir. Çalışmanın temel amacı, yalın araç ve tekniklerin yükseköğretim kurumlarında uygulanabilirliğini göstermek; zaman çizelgeleme faaliyetleriyle ilişkili israfları belirlemek ve bu israfları azaltmaktır. Bu kapsamda“7 iş israfı”kavramı yükseköğretim ortamına uyarlanmış ve tezin başlangıcında sunulmuştur. Tez çalışması, iş israfları, yükseköğretimde yalın uygulamalar, planlama ve çizelgeleme süreçleriyle ilgili literatür taramasıyla başlamış; ardından veri toplama aşaması gerçekleştirilmiş ve sonrasında Değer Akış Haritalama (Value Stream Mapping), SIPOC Diyagramı, Spagetti Diyagramı, Süreç Akış Diyagramı, Akış Şeması, Ishikawa Diyagramı ve Hoshin Kanri Yaklaşımı gibi tekniklerden yararlanılmıştır. Sonuçların analizi sonucunda, bekleme, aşırı üretim ve stok birikiminin, incelenen yükseköğretim kurumunda öğrencilerin ve öğretim elemanlarının karşılaştığı en önemli israflar olduğu belirlenmiştir. Sorunların tanımlanmasının ardından, israfları azaltmak ve mevcut süreçleri iyileştirmek amacıyla araştırmacı tarafından bir eylem planı geliştirilmiştir. Önerilen eylemler çoğunlukla paydaşlar arasındaki iletişimin güçlendirilmesine odaklanmıştır; çünkü israfların temel nedenlerinden birinin iletişim eksikliği olduğu gözlemlenmiştir. Bu tezin, yükseköğretim kurumlarında ders programı ile ilişkili israfların ortadan kaldırılmasının önemine dair farkındalık yaratması ve yalın felsefenin yükseköğretim ortamına uygulanmasının sağlayacağı yararları ortaya koyması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Extending the application area of lean manufacturing tools and techniques and using them in non-manufacturing environments has begun to be popular in past years. Higher Education (HE) Environment is one of those non-manufacturing area which can be improved by applying lean tools and techniques. In this thesis, evaluation was made for“7 business waste”which are linked to HE timetabling activities that affect students and lecturers. Action research approach was conducted by researcher due to being a part of the project environment as a student. Aim of the researcher was to show applicability of lean tools and techniques into HEIs in order to define wastes related to timetabling activities and to reduce them. 7 business wastes were adjusted to HE Environment and presented at the beginning of the project. Thesis was started with the literature review related to the business wastes, lean in HE and planning and scheduling practices and continued with data collection survey. After that related tools and techniques were implemented. Value Stream Mapping, SIPOC Diagram, Spaghetti Diagram, Process Flow Diagram, Flow Chart, Ishikawa Diagram and Hoshin Kanri Approach were some of these tools and techniques that were used during this research project. At the end of the analysis of results, it was concluded that waiting; overproduction and inventory are the most important wastes that students and lecturers face during their time at the selected HEI. After defining the problem, action plan was created by the researcher in order to reduce wastes and improve current processes. Suggested actions were mostly based on improving communications between stakeholders because it was observed that main reasons of wastes were caused by lack of communication. Result of the project is expected to create an awareness of the importance of eliminating timetabling related wastes in HEIs and showing the benefits of application of lean philosophy into HE Environment.