Animasyonlu video kullanımının öğrencilerin şarkı söyleme performanslarına etkisi
The effect of using animated videos on students' singing performance
- Tez No: 959920
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ONURAY EĞİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte dijital materyallerin eğitim ortamlarındaki kullanımı artmış; çağdaş öğretim yaklaşımları doğrultusunda bu materyallerin öğretim süreçlerine entegrasyonu önemli bir gereklilik hâline gelmiştir. Bu doğrultuda araştırmacı tarafından teknoloji destekli animasyonlu videolar geliştirilmiş ve araştırmada söz konusu videoların 5. sınıf öğrencilerinin okul şarkılarını seslendirme performansları üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada son test kontrol gruplu deneysel model kullanılmıştır. Çalışma grubunu Yalova ilinin Çınarcık ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören toplam 50 öğrenci oluşturmuştur. Öğrenciler yansız atama yöntemiyle deney (n=25) ve kontrol (n=25) gruplarına atanmışlardır. Haftada iki ders saati olmak üzere toplam dört hafta süren uygulama sürecinde deney grubuna animasyonlu videolarla şarkı öğretim yöntemi uygulanırken kontrol grubuna şarkılar kulaktan (işitsel tekrar) öğretilmiştir. Araştırma verileri öğrencilerin şarkı söyleme performanslarını değerlendirmek amacıyla araştırmacı tarafından uzman görüşleri alınarak geliştirilen şarkı performansına yönelik dereceli puanlama anahtarı ile toplanmıştır. Ayrıca deney grubundaki öğrencilerin animasyonlu videolara ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla da öğrenci görüş anketi uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız örneklem T testi ve tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular animasyonlu videolarla desteklenen şarkı öğretiminin kulaktan (işitsel tekrar) şarkı öğretimine kıyasla öğrencilerin şarkı söyleme performanslarında anlamlı bir fark yarattığını ortaya koymuştur. Ayrıca anket sonuçları öğrencilerin animasyonlu videolarla yapılan öğretimi daha eğlenceli ve ilgi çekici bulduklarını göstermiştir. Sonuç olarak animasyonlu videoların şarkı öğretiminde etkili bir araç olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of technology the use of digital materials in educational environments has significantly increased and integrating these materials into instructional processes has become a critical requirement in line with contemporary teaching approaches. In this context the researcher developed technology-supported animated videos to investigate their effect on 5th-grade students' performance in singing school songs. The study employed a posttest control group experimental design. The study group consisted of 50 students attending a public middle school in the Çınarcık district of Yalova, Türkiye. The students were randomly assigned to experimental (n=25) and control (n=25) groups. Over a four-week period with two class hours per week the experimental group received song instruction supported by animated videos, while the control group was taught songs through auditory repetition. Data were collected using a performance-based rubric developed by the researcher in consultation with subject-matter experts to assess students' singing performance. Additionally a student opinion questionnaire was administered to the experimental group to determine their views regarding the animated videos. The collected data were analyzed using SPSS software. Independent samples t-test and one-way ANOVA were used in the analysis. The results indicated that the song instruction supported by animated videos had a statistically significant positive effect on students' singing performance compared to the auditory repetition method. Moreover the questionnaire results showed that students found the animated video-based instruction more enjoyable and engaging. In conclusion animated videos were found to be an effective tool in teaching songs.