Ebelik öğrencilerinin klinik ögrenme deneyimleri ile öğrenme algıları arasındaki ilişki ve etkileyen faktörler
Relationship and affecting factors between midwifery students' clinical learning experiences and learning perceptions
  1. Tez No: 959923
  2. Yazar: BEYZA ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'deki ebelik öğrencilerinin klinik öğrenme deneyimi algısı ile öğrenme algıları arasındaki ilişki ve bunları etkileyen faktörleri belirlemektir. Kesitsel olarak yapılan bu araştırma Ekim 2024-Ocak 2025 tarihleri arasında örneklem grubuna dahil edilen üniversitelerde öğrenim gören 1238 ebelik öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama araçları uygulanmadan önce etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Ebelik Öğrencilerinin Klinik Öğrenme Deneyimleri Algı Ölçeği (MidSTEP) ve Algılanan Öğrenme Ölçeği (AÖÖ) kullanılarak örnekleme dahil edilen üniversitelerde yüz yüze veri toplama yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, min, max, medyan, ortalama, standart sapma), Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis ve Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan ebelik öğrencilerinin yaş ortalaması 21.15±1.76 olarak hesaplanmıştır. Çalışmada yer alan ebelik öğrencilerinin %33.12'si ikinci, %33.36'sı üçüncü, %33.52'si dördüncü sınıfta öğrenim görmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between midwifery students' perception of clinical learning experience and perceptions of learning and the factors affecting them. This cross-sectional study was conducted between October 2024 and January 2025 with 1238 midwifery students studying at universities included in the sample group. Ethics committee approval and institutional permission were obtained before the data collection tools were applied in the study. The data were collected by face-to-face data collection method in the sampled universities using the Descriptive Information Form, Midwifery Students' Perception of Clinical Learning Experiences Scale (MidSTEP) and Perceived Learning Scale (PLS). The data of the study were collected by the researcher using face-to-face interview technique. Descriptive statistical methods (number, percentage, min, max, median, mean, standard deviation), Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis and Spearman correlation test were used to evaluate the data. The mean age of the midwifery students participating in the study was calculated as 21.15±1.76. Of the midwifery students in the study, 33.12% were studying in the second, 33.36% in the third and 33.52% in the fourth grade.