Yenilenmiş ürünlerde ürün sorumluluğu
Product liability in refurbished products
- Tez No: 959926
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR ŞAHİN CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, özellikle döngüsel ekonomi bağlamında önem kazanan yenilenmiş ürünlerin, Türk Hukuku'nda ürün sorumluluğu rejimi açısından nasıl değerlendirileceği ele alınmıştır. Tezin ilk bölümünde yenilenmiş ürün kavramı, bu ürünlere ilişkin yasal çerçeve olan Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik kapsamlı şekilde incelenmiştir. İkinci ve üçüncü bölümlerde ise yenilenmiş ürünlerin sebep olduğu zararlardan dolayı kimin ne ölçüde ve ne şekilde sorumlu olacağı Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu (ÜGTDK) hükümleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu kapsamda yenileme merkezinin, yenilenen ürün üzerinde yaptığı işlemlere göre bazı durumlarda üretici, bazı durumlarda ise dağıtıcı olarak sorumluluğunun doğabileceği tespit edilmiştir. Ayrıca yeni Avrupa Birliği Ürün Sorumluluğu Direktifi ışığında, esaslı değişiklik kavramı çerçevesinde sorumluluğun sınırları da tartışılmıştır. Sonuç olarak, yenilenmiş ürünlerin giderek yaygınlaştığı bir dönemde, bu ürünlere ilişkin sorumluluk rejiminin açık ve öngörülebilir şekilde düzenlenmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines how refurbished products, which have gained significance especially in the context of the circular economy, are to be evaluated within the product liability regime under Turkish law. In the first chapter, the concept of refurbished products and the legal framework regulating them — particularly the Regulation on the Sale of Refurbished Products enacted in 2020 — are analyzed. The second and third chapters assess the liability for damages caused by such products under the Law on Product Safety and Technical Regulations. Depending on the nature of the refurbishing process, it is argued that the refurbishment center may bear liability either as a producer or as a distributor. Moreover, under the new EU Product Liability Directive, the boundaries of responsibility are examined through the concept of substantial modification. In conclusion, in light of the increasing prevalence of refurbished products, the study emphasizes the need for a clear and foreseeable liability regime applicable to these products.