Gustav Klimt'in resimlerinde femme fatale teması
The femme fetale theme in Gustav Klimt's paintings
- Tez No: 959935
- Danışmanlar: DOÇ. GÜLSER AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Gustav Klimt'in eserlerinde kadın figürlerinin temsiline odaklanarak sanatçının femme fatale kavramına yaklaşımını ve bu figürlerin Art Nouveau ile Viyana Secession akımlarıyla bağlantısını incelemektedir. Çalışmada, Klimt'in süslemeci üslubu, altın varak kullanımı ve Bizans mozaiklerinden aldığı ilhamın biçimsel etkileri ele alınarak, kadın bedeninin sanatsal olarak nasıl idealize edildiği değerlendirilmiştir. Kadın figürlerinin sanat üretimi sürecinde nasıl yeniden biçimlendirildiği, ikonografik ve psikanalitik perspektifler ışığında analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında, Klimt'in sanatı toplumsal cinsiyet çalışmaları bağlamında değerlendirilerek, sanatındaki kadın figürlerinin estetik, psikolojik ve toplumsal yönleri ortaya konmuştur. Art Nouveau ve Viyana Secession akımlarının Klimt üzerindeki etkisi analiz edilerek, bu akımların estetik anlayışı ve kadın figürü üzerindeki rolü tartışılmıştır. Klimt'in femme fatale figürlerinin tarihsel ve mitolojik kökenleri değerlendirilmiş, Salomé, Medusa, Sfenks, Pandora ve Kleopatra gibi karakterlerin sanat tarihindeki temsilleri ile Klimt'in eserleri arasındaki bağlantı ele alınmıştır. Çalışma, Klimt'in eserlerinde kullanılan ikonografik ve psikanalitik unsurları incelerken bilinçaltı temalar ve görsel çağrışımları analiz etmektedir. Örneğin, Adele Bloch-Bauer I eserinde sembolik motifler (yumurta, göz, üçgen) kadın figürünün temsiline dair derin anlamlar sunarken, Pallas Athena eserinde bilgelik ve güç temaları ön plana çıkmaktadır. Özellikle Beethoven Frizi ve Judith I-II gibi eserlerde, kadın figürlerinin hem arzu hem de tehdit unsuru taşıyan ikili yapısı vurgulanmaktadır. Sonuç olarak, Klimt'in sanatında femme fatale figürü yalnızca estetik bir motif değil, aynı zamanda bireysel özgürlüğün, feminist eleştirinin ve sanat aracılığıyla toplumsal normlara karşı bir başkaldırının simgesi olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma, Klimt'in eserlerinde kadın figürlerinin temsiline odaklanarak, sanat tarihi ve toplumsal cinsiyet perspektifinden yeni yorumlar sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the representation of female figures in Gustav Klimt's works, examining the artist's approach to the femme fatale concept and its connection to the Art Nouveau and Vienna Secession movements. The study analyzes Klimt's ornamental style, the use of gold leaf, and the influence of Byzantine mosaics, evaluating how the female body is artistically idealized. The process of reconfiguring female figures in artistic production is explored through iconographic and psychoanalytic perspectives. Within the scope of this research, Klimt's art is assessed in the context of gender studies, revealing the aesthetic, psychological, and social dimensions of female representation in his works. The impact of Art Nouveau and Vienna Secession on Klimt is examined, discussing how these movements shaped artistic perceptions of femininity. The historical and mythological origins of Klimt's femme fatale figures are analyzed, comparing representations of Salomé, Medusa, Sphinx, Pandora, and Cleopatra in art history with Klimt's interpretations. The study examines iconographic and psychoanalytic elements in Klimt's works, analyzing subconscious themes and visual associations. For instance, symbolic motifs (egg, eye, triangle) in Adele Bloch-Bauer I contribute to the depth of female representation, while Pallas Athena highlights themes of wisdom and power. Particularly in Beethoven Frieze and Judith I-II, the dual nature of female figures both desirable and threatening is emphasized. In conclusion, Klimt's femme fatale figures are not merely aesthetic motifs but also representations of individual freedom, feminist critique, and rebellion against social norms through art. This study aims to provide new interpretations of female representation in Klimt's works from an art historical and gender studies perspective.