Doğum sonu refakatçi desteği eğitiminin maternal depresyona ve yorgunluğa etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of postpartum accompaniment support training on maternal depression and fatigue: A randomised controlled trial
- Tez No: 959934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEDİYE KARAKOÇ, DOÇ. DR. JULE ERİÇ HORASANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırma, doğum sonu dönemde refakatçilere verilen destek eğitiminin annelerin depresyon ve yorgunluk düzeyleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tasarımda yapılmıştır. Araştırma örneklemi 36 sezaryen operasyonu olan lohusa ve refakatçisinden oluşmuş; müdahale (n=18) ve kontrol (n=18) gruplarına randomize edilmiştir. Müdahale grubundaki refakatçilere“Refakatçi Destek Eğitim Rehberi”doğrultusunda bireysel eğitim verilmiştir. Veriler tanıtıcı bilgi formu, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği ve Çok Boyutlu Yorgunluk Değerlendirme Ölçeği kullanılarak eğitim öncesi (ön test), taburculuktan hemen önce (1. izlem) ve doğum sonu 10. günde (2. izlem) olmak üzere üç zaman noktasında toplanmıştır. Depresyon bakımından zaman fark etmeksizin gruplar arasında anlamlı farklılık (p = 0,011) görülmekle birlikte grup fark etmeksizin zamanlar arasında (p = 0,075) ve grup zaman etkileşiminde (p = 0,343) anlamlı farklılık bulunmamıştır. Yorgunluk bakımından sadece birinci izlemde müdahale grubu lehine anlamlı fark bulunmakla birlikte (p = 0,037), zaman ayrımı yapmaksızın gruplara göre (p = 0,330), grup ayrımı yapmaksızın zamana göre (p = 0,226) ve grup zaman etkileşiminde (p = 0,451) anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç olarak, doğum sonu dönemde yapılandırılmış refakatçi desteği eğitimi, maternal depresyon düzeylerini azaltmada kısa vadede etkili olabilirken, bu etkinin sürdürülebilirliği açısından izleme ve güçlendirme ihtiyacı bulunmaktadır. Yorgunluk düzeylerinde anlamlı etki gözlenmemesi, semptomun çok boyutlu doğasıyla ilişkilendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a randomized controlled experimental design to examine the effect of support training given to companions in the postpartum period on the depression and fatigue levels of mothers. The study sample consisted of 36 cesarean section postpartum mothers and their companions; they were randomized into intervention (n=18) and control (n=18) groups. The companions in the intervention group received individual training in accordance with the“Companion Support Training Guide”. Data were collected at three time points: before the training (pre-test), just before discharge (1st follow-up) and on the 10th postpartum day (2nd follow-up) using a descriptive information form, Edinburgh Postpartum Depression Scale and Multidimensional Fatigue Rating Scale. In terms of depression, there was a significant difference between the groups regardless of time (p = 0.011), but there was no significant difference between the groups regardless of time (p = 0.075) and no significant difference in group-time interaction (p = 0.343). Although there was a significant difference in favor of the intervention group in terms of fatigue only at the first follow-up (p = 0.037), no significant difference was found between groups regardless of time (p = 0.330), between groups regardless of time (p = 0.226) and between groups and time interaction (p = 0.451). In conclusion, while structured companion support training in the postpartum period may be effective in reducing maternal depression levels in the short term, there is a need for monitoring and reinforcement in terms of the sustainability of this effect. The lack of a significant effect on fatigue levels may be related to the multidimensional nature of the symptom.