Squat ve deadlift hareketlerinin aktivasyon sonrası performans artışı etkilerinin karşılaştırılması
A comparison of the pape (post-activation performance enhancement) effects of squat and deadlift exercises
  1. Tez No: 959939
  2. Yazar: ALİ FIRAT ŞENYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE FİLİZ ÇAMLIGÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, antrenmanlı sporcularda squat ve deadlift egzersizlerinin PAPE (Post-Activation Performance Enhancement) etkilerini karşılaştırarak, bu iki alt vücut egzersizinin 30 metre sprint ve dikey sıçrama performanslarına olan akut etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya TFF U17 ve U19 akademi liglerinde oynayan 12 erkek futbolcu katılmıştır. Üç günlük deneysel protokolde ilk gün ön test ölçümleri (sprint, sıçrama) ve squat/deadlift 1 tekrar maksimum (1TM) yükleri belirlenmiştir. İkinci gün %85 1TM yükle squat ve üçüncü gün %85 1TM yükle deadlift hareketleri tekrarlanmış, ardından 5 dakika sonra sprint ve sıçrama testleri uygulanmıştır. Veriler SPSS 22.0 ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the PAPE (Post-Activation Performance Enhancement) effects of squat and deadlift exercises in trained athletes, and to examine the acute effects of these two lower-body exercises on 30-meter sprint and vertical jump performances. Materials and Methods: Twelve male football players from the Turkish Football Federation U17 and U19 academy leagues participated in the study. The experimental protocol lasted three days. On the first day, pre-test measurements (sprint and jump) and one-repetition maximum (1RM) testing for squat and deadlift were conducted. On the second and third days, squat and deadlift exercises were performed with 85% of 1RM, respectively, followed by sprint and jump tests five minutes post-exercise. Data were analyzed using SPSS 22.0. Normality was assessed via the Shapiro-Wilk test. For normally distributed repeated measures data, Repeated Measures ANOVA and Bonferroni post-hoc tests were applied.