Elit haltercilerde farklı kuvvet antrenman protokollerinin anaerobik güce ve vücut kompozisyonuna etkisi
Effect of different strength training protocols on elite weightlifters to anaerobic gentle and body composition
  1. Tez No: 502019
  2. Yazar: KAAN NAZIM NAZİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
NAZİK,K.N., Elit Haltercilerde Farklı Kuvvet Antrenman Protokollerinin Anaerobik Güce ve Vücut Kompozisyonu Etkisi. Dumlupınar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı programı Yüksek Lisans Tezi, Kütahya. 2018. Bu çalışmada“Elit Haltercilere Uygulanan Sekiz Haftalık Farklı Kuvvet Antrenman Protokollerinin Anaerobik Güç ve Vücut Kompozisyonu Üzerine Etkilerinin Gözlemlenmesi”amaçlanmıştır. Yaş ortalamaları 20,4±2,27 yıl olan sporculara sekiz hafta boyunca tamamlayıcı maksimum kuvvet (TMA: Deney A), piramidal kuvvet (PK: Deney B) ve kontrol grubuna rutin kuvvet antrenmanları (RKA) uygulandı. Vücut ağırlığı TMA grubu (n=10 - ilk test; 68,20±12,34 kg & son test ; 69,20±12,40 kg) , PK grubu (n=10 - ilk test ; 73,30±9,95 kg & son test ; 72,90±10,33 kg) ve RKA grubu (n=10 - ilk test ; 64,50±9,84 kg & son test ; 65,10±9,60 kg) toplamda 30 katılımcı yer aldı. Araştırmada sekiz haftalık süreçte ilk ve son haftalarda vücut ağırlığı, koparma, silkme, deadlift-çekiş ve squat hareketlerinde bir maksimum tekrarları, dikey sıçrama ve vücut kompozisyonu (çevre değerleri) tespit edilmiştir. Ayrıca dikey sıçrama, squat ve göğüs pres hareketlerinde güç değerleri MYO test aracılığı ile kayıt altına alındı. TMA grubunda Maksimum kuvvet % 80-90 şiddette 2-3 tekrarlı yüklenmeye ek olarak % 60-80 şiddet aralığında 8-12 tekrarlı kalça ekstansör ve dikey sıçramaya yönelik program uygulanmıştır. PK grubunda ise %80 – 100 şiddet aralığında 5-3-1 tekrarlı inişli çıkışlı piramit yüklenme tercih edilmiştir. RKA grubu rutin antrenmanlarına devam etmesi sağlanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 17 paket programında tekrarlı ölçümlerde iki yönlü Repeated measures anova analiz yöntemi uygulanmıştır. Uygun testin belirlenmesi için hipotezler test edilmeden önce verilerin normal dağılıma sahip olma durumlarına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nazik,K.N.The Effect Of Different Force Training Protocols On Anaerobic Power And Body Composition İn Elite Weightlifters. Dumlupınar University Institute of Health Sciences, Department of Physical Education and Sports Master's thesis, Kütahya, 2018. In this study, we aimed to observe the effects of eight-week different strength training Protocols on anaerobic strength and body composition applied to Elite weightlifters. The average age was 20.4±2.27 years for athletes for eight weeks complementary maximum force (TMA: test A), pyramidal force (PK: test B) and routine force training (RKA) was applied to the control group. Body weight TMA group (n=10 – pre test; 68.20±12.35 kg & post test; 69.20±12.40 kg) , PK group (n=10 - pre test; 73.30±9.95 kg& post test ; 72.90±10.33 kg) and RKA group (n=10 – pre test ; 64.50±9.84 kg & post test ; 65.10±9.60 kg) in total 30 participants took part. During the eight week period, a maximum repetition of body weight, tear, silkworm, deadlift, and squat movements, vertical jump and body composition (environmental values) were determined in the first and last weeks of the study. In addition, the power values of vertical jump, squat and chest press movements were recorded through myo test. In the TMA group, in addition to 2-3 repetitions of 80-90% of maximum force, 8-12 repetitions of hip extensor and vertical splashes were applied within 60-80% violence. In the PK group, a pyramid load with 53-1 repeated ups and downs was preferred between 80% and 100% of the violence. RKA Group continued its routine training. Two-way Repeated measures ANOVA analysis method was applied in the SPSS 17 package program in the evaluation of the data. In order to determine the appropriate test, the normal distribution of the data was analyzed before the hypothesis was tested.