Düzenli egzersiz yapan bireylerde geleneksel ve süspansiyon kuvvet antrenmanlarının seçilmiş motorik becerilere etkisi
The effect of traditional and suspension strength training on selected motoric skills in individuals performing regular exercise
  1. Tez No: 895234
  2. Yazar: ORÇUN ÇAĞLAYANSUDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN VEHBİ SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, İstanbul ilinde özel bir fitness merkezine gelen düzenli egzersiz yapan bireylerde geleneksel ve süspansiyon kuvvet çalışmalarının seçili motorik becerilerinin etkisi üzerine araştırılmıştır. Çalışmaya toplamda 30 erkek gönüllü katılmıştır. Katılımcılar geleneksel kuvvet grubu (n=15), süspansiyon kuvvet grubu (n=15) olarak ikiye ayrılmıştır. GKG'de yer alan 15 katılımcının yaş ortalamasının 35,27 yıl, vücut ağırlığı 80,11 kg. ve boy uzunluğu ise 171,19 cm. belirlenmiştir. SKG'da ise 36,53 yıl, vücut ağırlığı 68,8 kg. ve boy uzunluğu ise 163,27 cm. olarak tespit edilmiştir. Çalışmada, boy-kilo, vücut kütlesi, şınav, mekik, plank, CMJ, y-denge ve 1TM kuvvet testleri alınarak 8 hafta boyunca haftada 2 gün kuvvet antrenmanı uygulanmış ve son testler alınmıştır. GKG grubu; back squat, deadlift, bench press, lunge, rowing, single leg squat, plank, cross side lunge, SKG ise; goblet squat, kettlebell swing, trx chest press, kettlebell step up, trx rowing, trx single leg squat, trx front plank ve trx cross sideunge hareketlerini uygulamıştır. Analizler sonucunda GKG ön-son test verilerinde; VKİ, şınav, mekik, CMJ, bench press ve squat 1TM değerlerinde istatiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (p>0,05). GKG ön-son test verilerinde; VKİ, şınav, mekik, plank, denge sağ ve sol ayak, bench press ve Squat 1RM değerlerinde istatiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (p>0,05). Gruplar arası son test karşılaştırmasında ise sadece plank testinde anlamlı farklılık görülmüştür (p>0,05). Çalışma sonucunda süspansiyon kuvvet çalışmalarının seçili motorik beceriler üzerine etkili olduğu belirlenmiştir. Geleneksel kuvvet antrenmanlarına ek olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of traditional and suspension strength training on selected motoric skills in individuals who regularly exercise at a private fitness centre in Istanbul. A total of 30 male volunteers participated in the study. The participants were divided into two groups as traditional strength group (n=15) and suspension strength group (n=15). The mean age of the 15 participants in the TSG was 35.27 years, body weight was 80.11 kg and height was 171.19 cm. In the SSG, the mean age was 36.53 years, body weight was 68.8 kg and height was 163.27 cm. In the study, height-weight, body mass, push-up, sit-up, plank, CMJ, y-balance and 1RM strength tests were taken and strength training was applied 2 days a week for 8 weeks and post-tests were taken. TSG group performed back squat, deadlift, bench press, lunge, rowing, single leg squat, plank, cross side lunge and SSG group performed goblet squat, kettlebell swing, trx chest press, kettlebell step up, trx rowing, trx single leg squat, trx front plank and trx cross side lunge. As a result of the analyses, a statistically significant difference was found in BMI, push-ups, sit-ups, CMJ, bench press and squat 1TM values (p>0.05). A statistically significant difference was found in BMI, push-ups, sit-ups, plank, balance right and left foot, bench press and squat 1RM values (p>0,05). In the posttest comparison between the groups, a significant difference was observed only in the plank test (p>0.05). As a result of the study, it was determined that suspension strength training was effective on selected motoric skills. It is thought that it can be used in addition to traditional strength training.