Mustafa Necati Sepetçioğlu'nun Kıbrıs romanları üzerinde araştırma
  1. Tez No: 95995
  2. Yazar: NALAN AMANAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT TEKŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
SABIR AĞACI Kıbrıs serisi sekiz roman altında verilmiştir. Seri, üçbin sayfadan ibarettir. Romanda Vak'a etraflıca ele alınmıştır. Romanlarda ana ve ara bölümler bulunmaktadır. Roman tarihi gerçekliğe bağlı kalınarak kaleme alınmıştır. Romanda şahıs kadrosu epeyce geniş tutulmuştur. Mekan seride Kıbrıs, İstanbul ve kısmen de çiftliktir. Zaman İ.Ö. 1800'lü yıllardan 1974 Kıbrıs Banş Harekatına kadarki dönemdir. Dil, genelde İstanbul Türkçesidir.
Özet (Çeviri)
THE TREE OF PATIENCE Cyprus series was presented in eight novels. The series consists of three thousand pages. The event in the novel has been taken charge of detailed. There have been main and sub sections in the novels. The novel has been written considering historical reality. Characters in the novel were counted quite more. The Place in the novel are Cyprus, Istanbul and partly the farm. The Time ranges from 1800 B.C. to Cyprus Peace Movement, 1974. The Language is commonly the Turkish of Istanbul.