Sanat yapıtı ve kullanım nesnesi arasındaki döngüsel etkileşim
Circular interaction between the work of art and the object of use
  1. Tez No: 959950
  2. Yazar: NİLAY GÖRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. TOLGA ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sanat yapıtı ve kullanım nesnesinin üretim disiplinleri; ortaya ortak kavramlar çıkarmış, yeni anlayışların da önünü açarak iki disiplin arasındaki sınırların iç içe geçmesini sağlamış, keşfedilmeye ve anlaşılmaya açık bir etkileşim alanı yaratmıştır. Bu araştırma, sanat yapıtı ve kullanım nesnesinin etkileşim kurduğu alanı anlamlandırmaya çalışmak, sanat ve tasarım disiplinlerinde kullanılan ortak kavramları yorumlamak amacıyla hazırlanmıştır. Nitel olarak çalışılmış bu araştırma, hermeneutik (yorumlama) desenine göre yürütülmüştür. Veri toplama yöntemi olarak doküman yöntemi kullanılmıştır. Sanat yapıtı ve kullanım nesnesi etkileşiminin öngörüldüğü örnekler araştırmanın çalışma grubunu oluşturmaktadır. 19.yüzyıl'dan 21.yüzyıla kadarki süreçte üretilen ve aralarında döngüsel bir etkileşim bulunan ürünler betimlenmiştir. Sanat yapıtlarının kendi içinde bir dönüşüm geçirip, başka bir sanat yapıtı ile kazandığı yeni anlamlar tartışılmıştır. Bununla birlikte; kimi zaman kullanım nesnesinin işlevsel özelliklerinin kenarda bırakılarak sanat yapıtındaki varlık kazanımı incelenmiş, kimi zaman da sanat anlayışlarının kullanım nesnesi üzerindeki estetik dili nasıl etkilediği ve bu sayede nesnenin nasıl bir değer kazandığını anlatmak amaçlanmıştır. Çalışmada, sanat yapıtı ve kullanım nesnesine dair ortak kavramlar yorumlanmış, sanat yapıtlarının başka bir yapıtta nasıl bir varlık kazandığı ortaya çıkan ürünler incelenerek anlamlandırılmış, sanat yapıtı ve kullanım nesnesi arasındaki döngüsel etkileşimi besleyen sanat anlayışları, başlıklar altında incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda iki disiplinin de birbirinden etkilenerek gelişip değiştiği, sanatın ne kadar yüksek kültüre hitap etse de hayat pratiklerinden etkilendiği sonucuna ulaşılmış, sanatın yaşamla iç içe ayrılmaz bir bütün olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Humanity has continued its work based on aesthetic expression for centuries, and while doing so, they have changed the language of aesthetics they use with the historical process, and have tried to make sense of the period they are in by given rise to new philosophies and theories. Reasons such as social phenomena, technological developments, wars, innovation, the desire for rebellion, the search for pure expression and pure structure have led to new philosophies and theories, and the new understandings that have emerged have influenced the disciplines of art and design, creating an area where these two disciplines can establish a cyclical interaction within themselves. This research was prepared with qualitative methods in order to try to make sense of the area in which the artwork and the object of use interact, to understand what influences them and to interpret the common concepts used in art and design disciplines. In this study; the new meanings that artworks sometimes undergo a transformation within themselves and gain new meanings with another work of art are discussed, sometimes the functional features of the object of use are left aside and its acquisition of existence in the work of art is examined, and it is aimed to explain how art understandings affect the aesthetic language on the object of use and thus the context of the object. In the study, the common concepts of the work of art and the object of use are interpreted, how works of art gain a presence in another work is made sense of, and the conceptions of art that feed the cyclical interaction between the work of art and the object of use are examined under headings. As a result of the study, it was concluded that both disciplines develop and change by being influenced by each other, that art is influenced by life practices even though it appeals to high culture, and that art is an inseparable whole intertwined with life.