Çatışan anlatılar: Türkiye'de turizm odaklı politikaların arkeolojik yorumlama üzerindeki etkisi
Narratives in conflict: The impact of tourism-driven policies on archaeological interpretation in Turkey
  1. Tez No: 959958
  2. Yazar: ONUR ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu yüksek lisans tezinde turizm odaklı kültür politikalarının, arkeolojik alanların yönetilmesine, korunmasına, sunumuna ve özellikle arkeolojik yorumlama süreçlerine etkisini incelemektedir. Çalışma, turizm taleplerinin arkeolojik buluntuların bilimsel yorumlanmasına nasıl yön verdiğini ve bu süreçte ortaya çıkan dinamikleri, Türk arkeolojik yorumlama geleneğinin tarihsel gelişimi de göz önüne alarak, ortaya koymayı hedeflemektedir. Aynı zamanda turizm odaklı kültür politikaları ile arkeolojik bilgi üretimi arasındaki etkileşimi ve gerilimleri analiz ederek, bu iki alan arasında dengeli bir yaklaşım geliştirilmesi için öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın ilk bölümünde literatür taramasıyla kapsamlı bir teorik çerçeve oluşturulacak, sonrasında resmî belgeler ve medya içerikleri ise doküman analizi ile değerlendirilecek ve tüm bu veriler ışığında Türkiye'deki kültür politikalarının güncel söylemine dair bir analiz yapılacaktır. Çalışmada kullanılan bu yöntemler, kültür politikalarının arkeolojik bilgi üretimi ve yorumlanması üzerindeki etkilerini çok yönlü bir perspektifle ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis investigates the impact of tourism-oriented cultural policies on the management, preservation, presentation, and -most critically- the interpretation of archaeological sites in Turkey. It explores how the demands of tourism influence the scientific interpretation of archaeological remains and examines the dynamics that emerge within this process, taking into account the historical trajectory of archaeological interpretation traditions in Turkey. The study also aims to analyze the tensions and interactions between tourism-driven cultural policies and archaeological knowledge production, ultimately offering recommendations for fostering a more balanced relationship between these two spheres. The first part of the thesis provides a comprehensive theoretical framework through an extensive literature review. This is followed by a document analysis of official policy documents and media content to assess the current discourse of cultural policy in Turkey. The methodology employed in the study seeks to reveal, from a multidimensional perspective, how cultural policies shape both the production and interpretation of archaeological knowledge.