Mükerrer suçlular ve terör suçluları hakkında cezanın ı̇nfazından sonra uygulanmak üzere verı̇len denetı̇mlı̇ serbestlı̇k tedbı̇rı̇ kararlarının ı̇nfazı
Enforcement of probation decisions issued after the enforcement of sentences for repeat offenders and terrorist offenders
- Tez No: 959957
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KOCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Çalışmamız denetimli serbestlik açısından önemli bir yer tutan mükerrir suçlular ve terör suçlularının infaz sonrası denetimli serbestlik sürecinde tabi oldukları yaptırımları incelemeye almıştır. Bu bağlamda sistemin olumlu, olumsuz noktaları tespit edilerek önerilerde bulunulmuş ve müessesenin daha etkin hale getirilmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde konuya ilişkin ceza, cezanın infazı, terör, tekerrür ve denetimli serbestlik kavramları incelenerek mahiyetleri, tarihsel gelişimleri ve genel ilkeleri uluslararası literatür de eklenerek kapsayıcı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde denetimli serbestlik müessesesinin ceza adalet sistemin içerisindeki yeri bütün hatları ile ele alınmış mukayeseli hukuk karşılaştırmaları ile uluslararası uygulamalar da incelenerek Ülkemiz denetimli serbestlik sisteminin gelişimine katkı sağlayacak noktalar tespit edilmiştir. Son bölümde ise çalışmamızın odak noktası olan mükerrir suçlular ve terör suçluları açısından ortaya konan yaptırımlar ayrıntılı olarak incelenmiş, bu uygulamalar hem mevzuat açısından hem de pratikteki uygulamalar açısından incelenerek ilgili suçun faili bireylerin ıslahı ve topluma entegrasyonu açısından sorunlu noktaların tespiti üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak sistemin kurulduğu süreçten başlamak sureti ile gelişimi, kurumsallaşması ve etkinliği disiplinler arası bir yaklaşımla, ulusal ve uluslararası mevzuat ve uygulamalar dikkate alınarak incelenmiştir. Konu özelinde verilere ulaşmanın zorluğuna rağmen literatüre yansıyan veya ilgili devletler tarafından yayınlanan istatistiki veriler titizlikle toplanmış ve ilgili araştırma sonuçları ile birlikte konuyu destekler bir biçimde sunulmuş ve müessesenin etkinliğine hizmet edeceğini umduğumuz önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our study examines the sanctions imposed on repeat offenders and individuals convicted of terrorism offenses during the probation process following their release. In this context, the system's strengths and weaknesses have been identified, and recommendations have been proposed to enhance its effectiveness. The first part of our study provides a comprehensive examination of the concepts related to punishment, the execution of sentences, terrorism, recidivism, and probation. Their nature, historical development, and general principles have been analyzed, incorporating international literature. In the second part of our study, the role of the probation system within the criminal justice framework has been thoroughly addressed, including comparative law analyses and international practices. Points that could contribute to the development of the probation system in our country have also been identified. In the final section, the sanctions imposed on repeat offenders and individuals convicted of terrorism—who are the focal points of our study—are examined in detail. These practices are analyzed both in terms of legislation and practical implementation, emphasizing the identification of problematic areas concerning the rehabilitation and reintegration of individuals committing such offenses. Consequently, the development, institutionalization, and effectiveness of the system have been examined through an interdisciplinary approach, taking into account national and international legislation and practices. Despite the challenges in accessing specific data, statistical information reflected in the literature or published by relevant states has been meticulously collected and presented alongside relevant research findings to support the discussion. Recommendations that are expected to enhance the effectiveness of the institution have also been proposed.