Anlatımlı konserlerin sanatçı, dinleyici algısı ve müzikal farkındalık üzerindeki rolü
The role of narrated concerts on artist, audience perception and musical awareness
- Tez No: 959971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KUBİLAY CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, klasik müzik konserlerinde giderek yaygınlaşan anlatımlı konser formatının, sanatçı ve dinleyici algısı ile müzikal farkındalık üzerindeki rolünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Sanatçının anlatıcı rolünü üstlenmesiyle oluşan performans yapısının, dinleyiciyle kurulan iletişim ve repertuar tercihleri üzerindeki rolü analiz edilmiştir. Bu araştırmada nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik yöntem (olgubilim) kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Türkiye'de anlatımlı konser pratiği bulunan sekiz sanatçıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar farklı yaş gruplarına ve kurumsal yapılara yönelik konser deneyimine sahip, alanında aktif sanatçılardan oluşmaktadır. Görüşmelerde elde edilen veriler yorumlayıcı analiz tekniğiyle çözümlenmiş, ortaya çıkan temalar doğrultusunda bulgular yapılandırılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, anlatımlı konserlerin dinleyicinin klasik müziğe olan ilgisini artırdığı, müzikal algı ve farkındalık düzeyini olumlu etkilediği belirlenmiştir. Sanatçının anlatıcı rolünün performans üzerindeki etkisi, bireysel farklılıklara bağlı olarak değişiklik gösterse de olumlu etkileri daha fazladır. Katılımcılar, anlatım içeriğinin hedef kitleye göre yapılandırılmasının ve anlatımın fiziksel mekân, yöntem ve içerik boyutlarıyla bütünleşik biçimde sunulmasının önemini vurgulamıştır. Katılımcılar, anlatımlı konserleri genel olarak interaktif, bilgi aktaran ve eğitsel niteliklere sahip bir konser türü olarak tanımlamış; bu tür konserlerde sanatçı ile dinleyici arasında doğrudan bir bağ kurulduğunu ve bu bağın konser deneyimini zenginleştirdiğini vurgulamışlardır. Anlatımın dinleyici açısından müziksel algı ve farkındalığı artırdığı, eserlere dair verilen bilgilerin dinleyicinin dikkat düzeyini yükselttiği ve klasik müziğe yönelik ilgiyi artırdığı yönünde görüş birliği sağlanmıştır. Sanatçının anlatıcı rolü üstlenmesinin performansa etkisi ise iki yönlü değerlendirilmiştir. Bir yandan sahne kaygısını azaltıcı, motivasyonu artırıcı ve sanatsal yorumu derinleştirici etkiler ortaya çıkarken; öte yandan dikkat bölünmesine ve zihinsel yorgunluğa yol açabilecek zorlayıcı yönler de ifade edilmiştir. Bu durum, deneyim, repertuar yapısı ve konser süresi gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca araştırma, anlatımlı konserlerin özellikle eğitim kurumlarında ve genç dinleyici kitlesiyle gerçekleştirildiğinde klasik müziğe erişimi kolaylaştırıcı, sanatsal farkındalık oluşturucu ve eğitsel katkılar sağlayan önemli bir araç olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, genç sanatçılara anlatım becerileri kazandırılması, içeriklerin dinleyici kitlesine uygun biçimde düzenlenmesi ve bu konser formatının müzik eğitimi alanında yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the role of the narrated concert format, which is becoming increasingly common in classical music concerts, on the perception of artists and audiences, as well as on musical awareness. The performance structure, which involves the artist assuming the narrator role, is analyzed for its impact on communication with the audience and repertoire preferences. This study employed the phenomenological method, a qualitative research design. Semi-structured interviews were conducted with eight artists practicing narrated concerts in Turkey as the data collection tool. Participants comprised active artists with concert experience across a range of age groups and institutional structures. The data obtained from the interviews were analyzed using interpretative analysis, and the findings were structured based on emerging themesThe results of the study indicated that narrated concerts increase listeners' interest in classical music and positively impact their musical perception and awareness. While the impact of the artist's role as narrator on the performance varies depending on individual differences, the positive effects are greater. Participants emphasized the importance of structuring the narration content according to the target audience and presenting the narration in an integrated manner, in terms of physical space, method, and content. Participants generally defined narrated concerts as interactive, informative, and educational concerts. They emphasized that a direct connection is established between the artist and the listener in these concerts, and that this connection enriches the concert experience. There was a consensus that narration enhances listeners' musical perception and awareness, that the information provided about the works raises listeners' attention levels, and that it fosters interest in classical music.The impact of the artist assuming the narrator role on a performance has been assessed in two ways. While the effects are revealed to reduce stage anxiety, increase motivation, and deepen artistic interpretation, challenging aspects that can lead to divided attention and mental fatigue have also been noted. This can vary depending on factors such as experience, repertoire, and concert duration. Furthermore, the research demonstrates that narrated concerts, especially when performed in educational institutions and with young audiences, are an important tool for facilitating access to classical music, raising artistic awareness, and providing educational contributions. Therefore, it is recommended that young artists be equipped with narrative skills, content tailored to their audience, and this concert format be expanded within the field of music education.