Lise öğrencilerinin pozitif genç gelişimlerinin yordanmasında bilişsel esneklik, ebeveyn tutumları ve öz denetimlerinin rolü
The role of cognitive flexibility, parental attitudes, and self-regulation in predicting positive youth development of high school students
- Tez No: 959972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NEJAT AKFIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı lise öğrencisi ergenlerin pozitif genç gelişimi düzeylerinin yordanmasında, bilişsel esneklikleri, ebeveyn tutumları ve öz denetim becerilerinin rolünü ve araştırmada ele alınan pozitif genç gelişimi düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırma grubunu 2024-2025 eğitim öğretim yılında Sakarya ilinde 8 farklı lisede 9,10,11 ve 12. sınıfa devam eden 424 kız 439 erkek olmak üzere toplam 863 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Bu araştırmada veri toplama araçları olarak, Kişisel Bilgi Formu, Pozitif Genç Gelişim Ölçeği Kısa Formu, Bilişsel Esneklik Ölçeği, Çocuk Yetiştirme Stilleri Ölçeği, Ergenlerde Öz Denetim Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizi; t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı, regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, lise öğrencisi ergen erkeklerin pozitif genç gelişimi yeterlilik düzeyleri kız öğrencilere göre yüksektir. Adreslerine yakın olan liselere devam eden öğrencilerin pozitif genç gelişimi duyarlılıkları sınavla gidilen liselere devam eden öğrencilere göre daha düşüktür. Lise öğrencilerinin ebeveynlerinin birlikte olanları pozitif genç gelişimi ilişki düzeyleri ebeveynleri ayrı olan öğrencilere göre daha yüksektir. Lise öğrencilerinin bilişsel esneklik düzeyleri, anne kabul/ilgi düzeyleri, baba kabul/ilgi düzeyleri ve öz denetim düzeyleri pozitif genç gelişimlerini anlamlı düzeyde yordamaktadır. Pozitif Genç Gelişimi puanına ilişkin toplam varyansın %32'si Bilişsel Esneklik puanı ile, %14'ü anne kabul/ilgi düzeyi ile, %13'ü baba kabul/ilgi düzeyi ile, %10'u Öz denetim puanı ile açıklanmaktadır. Lise öğrencilerinin öz denetim becerilerinin Pozitif Genç Gelişimi düzeyleri üzerinde dolaylı etkisi görülmektedir. Bu açıdan bakıldığında öz denetim becerileri ile pozitif genç gelişimi arasındaki ilişkiye bilişsel esnekliğin kısmi aracılık ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of cognitive flexibility, parental attitudes, and self-control skills in predicting the levels of positive youth development among high school students, and to investigate whether the levels of positive youth development examined in the study differ according to various variables. The research group consists of a total of 863 high school students, including 424 girls and 439 boys, who are enrolled in grades 9, 10, 11, and 12 at eight different high schools in Sakarya Province during the 2024-2025 academic year. In this study, Personal Information Form, Positive Youth Development Scale Short Form, Cognitive Flexibility Scale, Child Raising Styles Scale, Adolescent Self-Control Skills Scale were used as data collection tools. In the analysis of the data; t test, one-way analysis of variance, Pearson Product Moment Correlation Coefficient, regression analysis were used. As a result of the research, the positive youth development competence levels of male high school students are higher than female students. The positive youth development sensitivity of students attending high schools close to their addresses is lower than the students attending high schools attended by examination. Positive youth development relationship levels of high school students whose parents are together are higher than students whose parents are separated. High school students' cognitive flexibility levels, mother acceptance/affection levels, father acceptance/affection levels and self-control levels significantly predicted their positive youth development. Of the total variance related to Positive Youth Development score, 32% was explained by Cognitive Flexibility score, 14% by maternal acceptance/interest level, 13% by paternal acceptance/interest level, and 10% by Self-control score. Self-control skills of high school students have an indirect effect on Positive Youth Development levels. From this point of view, it was found that cognitive flexibility partially mediates the relationship between self-control skills and positive youth development.