Gemi operasyonlarındaki risklerin analizi ve yönetilmesi: Hibrit yöntemlerle hata türleri ve etkileri analizi
Analysis and management of risks in ship operations: Failure modes and effects analysis with hybrid methods
- Tez No: 959974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Deniz taşımacılığı, ölçek ekonomisinin etkisiyle dünya tedarik zincirinin en önemli halkası pozisyonundadır. Bu durum muvacehesinde dünya ekonomisi için çok önemli olan deniz taşımacılığının can damarları olan gemilerin emniyetli operasyonlar icra etmeleri hayati öneme haizdir. Bu durum bilimsel alanda birçok akademisyeni emniyetli gemi operasyonu alanında düşüncelere itmiş ve çalışmaların ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Bu doğrultuda tezin amacı, gemi operasyonlarının emniyetli hale getirilebilmeleri için hibrit yöntemlerle risk faktörlerinin ortaya konulması ve önceliklendirilmesidir. Nitekim literatürde birçok kez araştırmacıların dikkati çekmiş olan bu konuda, bu tezin ayrışmasının sebebi ise risk faktörlerinin hibrit yöntemlerle analiz edilmesi kapsamında DEMATEL, FMEA, VIKOR ve TOPSIS yöntemlerinin Bulanık Mantık ile entegre edilerek kullanılması olmuştur. Farklı risk analiz yöntemleri ile elde edilen sonuçların Spearman Korelasyon Analizi ile yapılan incelemesi neticesinde, yöntemlerinin tutarlılığı ölçülmüş olup, aynı zamanda gemi operasyonlarındaki risklerin analizinde hibrit yöntem kullanmanın çok boyutlu risklerin analizinde önemli bir olgu olduğu da gösterilmiştir. Klasik FMEA yöntemindeki etki faktörünün diğer faktörler üzerindeki etkisinin DEMATEL yöntemi ile ortaya konulmuş olması sayesinde, tez bulguları literatüre hem çok kriterli karar verme yöntemlerinin birlikte kullanılmasına dair bir model sunması, hem de denizcilik sektöründeki risklerin daha kapsamlı analizine zemin hazırlayarak katkı sunmuştur. Tezde müteakip akademik çalışmalarda hibrit yöntemlerin uygulanabilirliği artırılmış, sektörel karar alıcılara ise sistematik ve güvenilir bir analiz yaklaşımı sunulmuştur. Analiz bulgularına göre, gemi operasyonlarındaki genel riskler üzerinde meteorolojik şartların (F6) yanı sıra materyalin (F10 ve F23) etkisinin en yüksek seviyedeki etkenler olmaları dikkate değerdir. Dolayısıyla gemi operasyonlarında sürdürülebilir emniyet önlemleri kapsamında bu olguların öncelikli olarak ele alınması zorunluluğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Maritime transportation, due to the effects of economies of scale, holds a critical position as a central component of the global supply chain. In this context, ensuring the safe operation of ships which are the lifelines of maritime transport and thus vital to the global economy, is of utmost importance. This necessity has prompted numerous scholars to focus on the domain of safe ship operations, leading to the emergence of a substantial body of academic work . Accordingly, the objective of this thesis is to identify and prioritize risk factors associated with ship operations through hybrid methodologies to enhance operational safety. What distinguishes this study from others in the existing literature is the integration of hybrid methods, namely DEMATEL, FMEA, VIKOR, and TOPSIS, with Fuzzy Logic for risk analysis. The findings obtained through Spearman Correlation Analysis not only demonstrate the consistency of the analytical methods employed but also underscore the significance of using hybrid approaches for the analysis of multidimensional risks in maritime operations. By revealing the influence of the severity factor in classical FMEA on other factors through the DEMATEL method, this thesis contributes to the literature by offering a model for the combined use of multi-criteria decision-making techniques. It also provides a foundation for more comprehensive risk assessments in the maritime sector. Furthermore, the thesis enhances the applicability of hybrid methods for future academic research and offers a systematic and reliable analytical approach to industry decision-makers. According to the analysis results, meteorological conditions (F6) and material-related factors (F10 and F23) emerge as the most influential elements impacting general risks in ship operations. Therefore, these factors must be prioritized when developing sustainable safety measures for maritime operations.