Biguanidin- 1,3,5-triazinler grubuna ait yeni sentez maddesinin CA, MTT ve COMET testleri ile insan periferal lenfositlerinde sitotoksik ve genotoksik etkisinin belirlenmesi
Assessment of cytotoxic and genotoxic effects od a newlyysnthesized biguanide -1,3,5- triazine derivative on humanperipheral lymphocytes via chromosomal aberration, CA, MTT and COMET assays
- Tez No: 960006
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYRALDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Biyoloji, Farmasötik Toksikoloji, Genetics, Biology, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Alzheimer hastalığında farmakolojik tedavi en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Farmakolojik tedavide AChE inhibitörleri en başarılı tedavi yöntemi olmuştur. Alzheimer tedavisinde kullanılmak üzere biguanidin bileşiklerinden türetilen 1,3,5-triazinler insan periferal lenfositlerinde sitotoksik ve genotoksik etkisini belirlemek için kromozomal anormalliği (KA) testi, HUVEC hücrelerinde belirlenen hücrenin metabolik aktivitesini belirlemek için MTT testi ve genotoksik etkisinin belirlenmesi için comet test sistemleri kullanılmıştır. Kromozom anormallik testi insan periferal kan lenfositlerinde 24 ve 48 saat muamele süresinde 5, 2.5, 1.25 mg/mL'de tüm dozlarda kontrol ile karşılaştırıldığında anormal hücre yüzdesi (AH%) ve hücre başına düşen kromozomal anormallik (KA) oranında bir artış gözlemlenmiştir fakat bu artış istatiksel olarak önemli bulunmamıştır. Muamele edilen hücrelerde 24 ve 48 saatlik tüm dozlarda mitotik indeks (MI) frekansı kontrol ile karşılaştırıldığında bir azalma gözlemlenmiştir ama bu durum istatiksel olarak bir etki etmediği saptanmıştır. Diğer taraftan MTT test sonucunda mikroskobik incelemelerde sentez maddenin en yüksek konsantrasyonun da 0.363 mg/mL'de hücre canlılığı üzerinde azaltıcı etkiler oluşturduğu gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar test maddesinin genotoksik ve sitotoksik potansiyele sahip olabileceğini göstermektedir. Yapılan Comet testinde HUVEC hücre grupları 0.00363, 0.0363, 0.363 mg/mL dozlarında 1 saat muamele edilip hasarlı hücre yüzdesi (%HHY) değerlerinde kontrolle karşılaştırılmasında düşük dozlarda minimal düzeyde bir artış gerçekleşmiştir. Bu durum sentez maddenin en yüksek dozlarında DNA hasarını arttırabileceğini göstermiştir. Bu nedenle test maddesinin güvenli doz aralığı belirlenip çevresel ve terapotik maruziyetlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Test maddesinin Alzheimer hastalığı tedavisinde kullanılmak üzere ilaç etken maddesi olabilme olasılığını daha net gözlemleyebilmek için farklı in vitro ve in vivo test sistemleri ve farklı hücre hatlarında çalışmalar yapılması sentez maddenin genotoksik ve sitotoksik etkisini kanıtlar niteliğinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
Pharmacological treatment is the most preferred therapeutic approach in Alzheimer's disease. Within pharmacological options, acetylcholinesterase (AChE) inhibitors have emerged as the most successful treatment strategy. For the evaluation of the cytotoxic and genotoxic effects of 1,3,5-triazine derivatives synthesized from biguanidine compounds, which are considered for potential use in the treatment of Alzheimer's disease, several test systems were employed. The Chromosomal Aberration (CA) test was performed on human peripheral lymphocytes, the MTT assay was applied on HUVEC cells to determine cellular metabolic activity, and the Comet assay was utilized to assess genotoxicity. In the Chromosomal Aberration test, at concentrations of 5, 2.5, and 1.25 mg/mL for 24 and 48 hours of exposure, an increase was observed in the percentage of abnormal cells (AH%) and the number of chromosomal aberrations (CA) per cell compared to the control group; however, this increase was not found to be statistically significant. In addition, the mitotic index (MI) frequency showed a decrease in all treated groups at both 24 and 48 hours compared to the control group, but this decrease was also determined not to be statistically significant. On the other hand, microscopic evaluation of the MTT assay results demonstrated that at the highest concentration (0.363 mg/mL), the synthesized compound exhibited a reducing effect on cell viability. These findings suggest that the compound may possess cytotoxic and genotoxic potential. In the Comet assay, HUVEC cell groups treated with doses of 0.00363, 0.0363, and 0.363 mg/mL for 1 hour displayed a minimal increase in the percentage of damaged cells (%DCC) at lower doses when compared to the control, whereas a more pronounced DNA damage was observed at the highest dose. This indicates that the synthesized compound may increase DNA damage at higher concentrations. Therefore, it is essential to determine the safe dose range of the compound and to pay attention to environmental and therapeutic exposures. In order to more clearly evaluate the potential of the test compound as an active pharmaceutical ingredient in the treatment of Alzheimer's disease, further studies employing different in vitro and in vivo test systems as well as various cell lines are required to provide stronger evidence regarding its genotoxic and cytotoxic effects.