Tedavi edilmiş ani işitme kaybı olan bireylerde işitsel işlemleme becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of auditory processing skills in individuals with treated sudden hearing loss
- Tez No: 960053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı tedavi edilmiş ani işitme kayıplı bireylerde santral işitsel işlemleme becerilerini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışma İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Odyoloji kliniğinde, Kulak Burun Boğaz Kliniği'ne başvuran ve ani işitme kaybı tanısı alarak tedavi edilmiş ve işitmesi normal sınırlara dönmüş 18-52 yaş arası bireyler ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylere, Saf Ses Odyometri, Konuşma Odyometrisi, Akustik İmmitansmetri, TEOAE ölçümü, MoCA, FPT, SPT, ZSKT ve RATET uygulanmıştır. Bulgular: Frekans patern test, süre patern test ve zamana sıkıştırılmış konuşma testi sonuçlarında çalışma grubu ile normal işitmeye sahip kontrol grubu arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık bulunmamıştır. Tedavi edilmiş ani işitme kayıplı bireylerin etkilenen ve etkilenmeyen kulaklarında FPT, SPT ve ZSKT sonuçları açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate central auditory processing skills in individuals with treated sudden hearing loss. Material and Method: The study was conducted at Inonu University Turgut Ozal Medical Center Audiology Clinic with individuals aged between 18-55 who applied to the Ear, Nose and Throat Clinic with a diagnosis of sudden hearing loss and were treated and whose hearing returned to normal limits. Pure Tone Audiometry, Speech Audiometry, Acoustic İmmitancemetry, TEOAE measurement, MoCA, FPT, SPT, ZSKT and RGDT were applied to the individuals participating in the study. Results: No statistically significant difference was found between the study group and the control group with normal hearing in the applied FPT, SPT and ZSKT results. No significant difference was found in terms of FPT, SPT and ZSKT results in the affected and unaffected ears of ındividuals with treated sudden hearing loss.