Glob valflerde trim geometrisinin akış karakteristiği ve basınç düşüşü üzerinde olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of trim geometry on flow characteristics and pressure drop in globe valves
  1. Tez No: 960070
  2. Yazar: DENİZ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, glob valflerin tasarım parametrelerinin akış performansı ve enerji verimliliği üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, glob valflerin akışkan kontrolündeki rolü ve mevcut tasarım zorlukları analiz edilmiştir. Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği ile farklı valf geometrilerinin basınç kaybı, akış düzenliliği ve türbülans davranışı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elde edilen bulgular, optimize edilmiş valf tasarımlarının enerji tüketimini azaltırken hassas akış kontrolü sağladığını göstermektedir. Simülasyon sonuçları, valf gövdesinin ve diskin geometrik yapısındaki değişimlerin akış davranışını önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymaktadır. Özellikle yuvarlatılmış kenarlar ve optimize edilmiş akış yolları, türbülansı azaltarak basınç kayıplarını minimuma indirmektedir. Azaltılmasına katkıda bulunacak yeni tasarım stratejileri sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis allows to examine the flow performance of the design of globe valves and whether energy policies are available. Within the scope of the study, the role of globe valves in fluid control and analysis of existing designs were made. Effects of different valve geometries on pressure loss, flow regularity and turbulence effect with computer aided simulations (CFD). The findings show that optimized valve designs demonstrate precise inlet control while reducing energy consumption. Simulation results reveal significant flow interruption due to changes in the geometric structure of the valve body and disc. In particular, rounded edges and optimized flow paths minimize turbulent pressure losses. presented new design strategies that will contribute to the reduction.