Suç verilerinin ikili kümeleme yöntemleri ile analizi
Analysis of crime data using biclustering methods
  1. Tez No: 960069
  2. Yazar: DEMET ALBASAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI HASAN ÖRKCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Suç analizi, suçların öngörülebilirliği ve önleyici tedbirlerin alınması açısından güvenlik birimleri için kritik bir öneme sahiptir. Suç oranlarındaki artışla birlikte suç verileri, büyük ve karmaşık veri setleri haline gelmiş, bu verilerin verimli bir şekilde analiz edilmesi için veri madenciliği teknikleri ön plana çıkmıştır. Veri madenciliği, büyük veri kümelerinden gizli kalmış anlamlı desenleri ve ilişkileri keşfetmeye yardımcı olan bir yöntem olup suç verileri üzerinde de etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Suç ve suçu meydana getiren faktörler bir arada incelenip, aralarındaki ilişkiyi tespit etmek ve çıkarımda bulunmak için pek çok amaçla suç analizi ile ilgili çalışma yapılmıştır. Bu analizler sayesinde, suç türleri doğru şekilde sınıflandırılabilir, suç eğilimleri belirlenebilir ve güvenlik önlemleri daha etkili bir şekilde planlanabilir. Özellikle suç bölgelerinin belirlenmesi gibi problemler için veri madenciliği algoritmaları suç türleri ve bu suçların işlendiği bölgeler arasındaki ilişkileri anlamada büyük bir rol oynamaktadır. Klasik kümeleme yöntemlerinde yalnızca satır veya sütun incelenip, aralarındaki ilişkiyi tespit etmek ve çıkarımda bulunmak için pek çok amaçla suç analizi ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada, suç verilerinin analizinde ikili kümeleme yöntemleriyle suç bölgelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü'nden temin edilen veri seti üzerinde; R Project yazılımı kullanılarak CC, xMotif ve Bimax algoritmaları ile analizler gerçekleştirilmiştir. Algoritmaların ürettiği sonuçlar görsel açıdan karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, suç verilerinin analizinde ikili kümeleme yöntemlerinin etkin kullanımını ve suç türleri ile suçların işlendiği bölgelerin eşzamanlı analizinin önemini vurgulamaktadır. Bu bulgular, suç önleme stratejilerinin geliştirilmesi ve güvenlik önlemlerinin etkin şekilde planlanmasına katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Crime analysis is critically important for security agencies in terms of crime predictability and taking preventive measures. With the increase in crime rates, crime data has become large and for complex datasets, making data mining techniques prominent for efficient analysis. Data mining is a method that helps discover hidden meaningful patterns and relationships from large datasets and is effectively used in crime data analysis. Many studies have been conducted on crime analysis to examine crime and the factors that cause crime together, identify their relationships, and make inferences. Through these analyses, crime types can be accurately classified, crime trends can be identified, and security measures can be planned more effectively. In particular, data mining algorithms play a significant role in understanding the relationships between crime types and the regions where these crimes are committed, especially for problems such as determining crime zones. Traditional clustering methods group data only based on rows or columns, whereas biclustering methods simultaneously group both rows and columns, allowing for more comprehensive analyses. This method is particularly effective for high-dimensional datasets. So far, many studies have been conducted in this field to examine crime and the factors that cause crime together, identify their relationships, and make inferences. In this study, the aim is to determine crime zones using biclustering methods in crime data analysis. The analysis was conducted using the CC, xMotif and Bimax algorithms on a dataset obtained from the Ministry of Justice's General Directorate of Criminal Records and Statistics, utilizing the R Project software. The obtained results highlight the effective use of biclustering methods in crime data analysis and emphasize the importance of simultaneous analysis of crime types and the regions where crimes are committed. These findings will significantly contribute to the development of crime prevention strategies and the effective planning of security measures.