Kronik bel ağrılı bireylerde merkezi sensitizasyon düzeyinin vücut farkındalığı üzerine etkisi
Effect of central sensitization level on body awareness in individuals with chronic low back pain
- Tez No: 960078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KAYA SARIBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmamız KBA'lı bireylerde ağrı düzeyi, basınç ağrı eşiği, eklem pozisyon hissi, duyu, fonksiyonellik, ağrı felaketleştirme düzeyi, merkezi sensitizasyon, vücut farkındalığı düzeylerini inceleyerek sağlıklı bireylerle karşılaştırmak; vücut farkındalık düzeyleri ile diğer parametreler arasındaki ilişkiyi incelemek; merkezi sensitizasyon düzeylerinin vücut farkındalığı ile ilişkili faktörler üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya 25-65 yaş arasında olan 24 sağlıklı birey sağlıklı gruba (n=24) ve 29 kronik bel ağrılı birey KBA grubuna (n=29) dahil edildi. Tüm katılımcıların ağrı ve katastrafizasyon düzeyleri Vizüel Analog Skala (VAS) ve Ağrı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ) ile, lomber eklem pozisyon algıları (LEPA) düzeyleri dijital elektrogonyometre ile, bel bölgesinin dokunsal keskinlikleri iki nokta diskriminasyon testi (2NDT) ile, basınç ağrısı eşikleri (BAE) algometre ile, fonksiyonellikleri Roland Morris Engellilik Anketi (RMEA) ile, vücut farkındalık düzeyleri Vücut Farkındalık Oranı Anketi (VFOA) ve Fremantle Bel Farkındalık Anketi (FBFA) ile, merkezi sensitizasyon düzeyleri Santral Sensitizasyon Ölçeği (SSÖ) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the levels of pain, pressure pain threshold, joint position sensation, sensation, functionality, pain catastrophizing level, central sensitization, and body awareness in individuals with chronic low back pain and to compare them with healthy individuals; to examine the relationship between body awareness levels and other parameters; and to investigate the effect of central sensitization levels on factors related to body awareness. Twenty-nine individuals with chronic low back pain were included in the CLBP group (n=29), and twenty-four healthy individuals were included in the healthy group (n=24); all participants were aged between 25 and 65 years. Pain levels and catastrophization levels of all participants were evaluated using the Visual Analogue Scale (VAS) and Pain Catastrophizing Scale (PCS), lumbar joint position sense measurement with digital electrogoniometer, tactile acuity of the lumbar region with Two-Point Discrimination Test (TPDT), Pressure Pain Threshold (PPT) with algometer.functionality with Roland Morris Disability Questionnaire (RMDQ), body awareness levels with Body Awareness Rating Questionnaire (BARQ) and Fremantle Back Awareness Questionnaire (FreBAQ) and central sensitization levels with Central Sensitization Inventory (CSI).