Kolistin dirençli Klebsiella pneumoniae suşlarında direnç genlerinin araştırılması ve antibiyotik kombinasyonlarının in vitro değerlendirilmesi
Investigation of resistance genes in colistin-resistant Klebsiella pneumoniae strains and in vitro evaluation of antibiotic combinations
- Tez No: 960080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELDA MERAL ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kolistin direncinde dünya genelinde görülen artış eğilimi ve kolistin dirençli Klebsiella pneumoniae suşlarının etken olduğu enfeksiyonların tedavilerinin zorlaşması, halk sağlığını tehdit edici ciddi klinik tabloları beraberinde getirmektedir. Bu sebeple kolistin direncinin gelişiminde rolü bulunan mekanizmaların araştırılması ve etkili tedavi stratejilerinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Çalışmamızda kolistin dirençli suşların tedavisinde kullanılabilecek uygun antibiyotik kombinasyonlarının tespit edilmesi ve direncin yayılımından sorumlu olan plazmid kökenli mcr genlerinin varlığının araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla; farklı klinik örneklerden izole edilen kolistin dirençli 28 K. pneumoniae suşunda kolistin ve levofloksasin, kolistin ve meropenem, kolistin ve amikasin antibiyotik kombinasyonlarının dama tahtası yöntemiyle in vitro etkinliği değerlendirildi. Dirençli suşların yayılımında plazmid aracılı direnç mekanizmasının rolünün değerlendirilmesi amacıyla polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile mcr-1, mcr-2, mcr-3, mcr-4 ve mcr-5 direnç genlerinin varlığı araştırıldı. Çalışma sonucunda, kolistin ve levofloksasin kombinasyonunun tüm suşlarda (%100) sinerjistik etki gösterdiği tespit edilmiştir. Kolistin ve amikasin ile kolistin ve meropenem kombinasyonlarının test edilen suşlarda farklı oranlarda sinerjistik, aditif ve indiferan etkiler ortaya çıkardığı belirlenmiştir. Kolistin ve amikasin kombinasyonu suşların %17,9'unda, kolistin ve meropenem kombinasyonu suşların %14,3'ünde sinerjistik etki göstermiştir. Kolistinin amikasin ve meropenem ile kombinasyonu sırasıyla suşların %50 ve %75'inde aditif etki göstermiştir. Kolistin ve amikasin kombinasyonu suşların %32,1'inde, kolistin ve meropenem kombinasyonu suşların %10,7'sinde indiferan etki göstermiştir. Kullanılan kombinasyonların hiçbirinde antagonistik etki görülmemiştir. Yapılan PCR analizi sonucunda kolistin dirençli 4 (%14,3) K. pneumoniae suşunda mcr-1 geni tespit edilmiştir. Bu bulgular kolistin dirençli suşların tedavisinde kolistin ve levofloksasin kombinasyonunun iyi bir alternatif olduğunu göstermiştir. Çalışmamızda, kolistin direncinin yayılımında mcr-1 direnç geninin etkili olduğu ve bu direnç genini taşıyan suşlarda da kolistin ve levofloksasin kombinasyonunun en etkili kombinasyon olarak tedavide kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The global increase in colistin resistance and the growing difficulty in treating infections caused by colistin-resistant Klebsiella pneumoniae strains pose a significant threat to public health by contributing to serious clinical conditions. Therefore, investigating the mechanisms involved in the development of colistin resistance and identifying effective treatment strategies are of critical importance. In this study, we aimed to identify appropriate antibiotic combinations that can be used in the treatment of colistin-resistant strains and to investigate the presence of plasmid-borne mcr genes responsible for the dissemination of resistance. For this purpose, the in vitro efficacy of the antibiotic combinations colistin–levofloxacin, colistin–meropenem, and colistin–amikacin was evaluated using the checkerboard method in 28 colistin-resistant K. pneumoniae strains isolated from various clinical specimens. In order to assess the role of plasmid-mediated resistance mechanisms in the dissemination of resistance, the presence of mcr-1, mcr-2, mcr-3, mcr-4, and mcr-5 resistance genes was investigated using polymerase chain reaction (PCR). As a result of the study, the combination of colistin and levofloxacin demonstrated synergistic activity in all strains (100%). The combinations of colistin with amikacin or meropenem showed varying degrees of synergistic, additive, and indifferent effects. Synergistic effects were observed in 17.9% of the strains tested with colistin–amikacin, and in 14.3% with colistin–meropenem. Additive effects were found in 50% and 75% of the strains for colistin–amikacin and colistin–meropenem combinations, respectively. Indifferent effects were observed in 32.1% and 10.7% of the strains for the same combinations, respectively. No antagonistic effects were detected in any of the combinations tested. PCR analysis revealed the presence of the mcr-1 gene in 4 (14.3%) of the colistin-resistant K. pneumoniae strains. These findings suggest that the colistin–levofloxacin combination may be a promising therapeutic alternative in the treatment of colistin-resistant strains. Our study also indicates that the mcr-1 resistance gene plays a significant role in the dissemination of colistin resistance, and that the colistin–levofloxacin combination remains the most effective treatment option even in strains harboring this gene.