Kayısı Meyvesinde Hasat Öncesi Bazı Uygulamaların Çatlama Üzerine Etkisi
The effect of some pre-harvest applications on cracking in apricot fruit.
- Tez No: 960096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN CANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Mersin /Mut bölgesinde yetişen ve erkenci çeşit olan Mogador kayısı çeşidinde hasat zamanı çatlama sorunu ortaya çıkmaktadır bu çatlama ekonomik kayba neden olmaktadır. Bu çalışma ile çatlama üzerindeki etkilerini görmek amacıyla bölgede halihazırda çiftçiler tarafından yaygın olarak kullanılan Hayvansal Menşeli Amino Asit (HMAA), Giberelik Asit (GA), Kalsiyum (Ca), İnek Sütü (İS) gibi bazı uygulamalar hasat öncesi bahçede ağaçlara uygulanarak denenmiştir. Meyveler 0 ve 7. Günde Kolorimetrik, Duyusal, Pomolojik, Antioksidant, Fenolik ve Flavanoidler ile Çatlama Özellikleri gözlenmiştir. Meyvelerin hasat anında ve +4 °C de 7 gün muhafaza sonucunda kalitedeki değişimleri incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda ulaşılan sonuçlar şu şekildedir: Kolorimetrik Değerler: L*, a* ve b*: Kayısı meyvelerinde depolama süresince renklerde koyulaşma ve kırmızılaşma gözlenirken sarı tonlar azalmıştır. Kombinasyon uygulamaları (HMAA+GA+Ca) bu değişimleri geciktirmiştir. Duyusal Analizler: Görünüm, tat ve koku parametreleri, özellikle kombinasyon uygulamalarında daha uzun süre korunmuştur. Antioksidan Özellikler: CUPRAC, FRAP ve DPPH testleri, kombinasyon uygulamalarının oksidatif stresi azalttığını ve antioksidan kapasiteyi koruduğunu kanıtlamıştır. Fenolik ve Flavonoid İçeriği: Koruyucu uygulamalar, özellikle HMAA+GA+Ca kombinasyonu, fenolik ve flavonoid içeriğini önemli ölçüde korumuştur. Çatlama Özellikleri: Çatlama alanı, genişliği ve uzunluğu açısından GA grubu en kötü sonuçları vererek çatlamayı dört katına kadar artırırken, İS+Ca uygulaması en iyi performansı göstermiştir. Tek bir uygulama yapılacaksa İS veya Ca önerilmektedir. İkisi birlikte uygulandığında çatlama oranı sıfıra inmektedir. Eğer meyve tutumu veya başka amaçlarla GA kullanılacaksa çatlama riskini azaltmak için İS ve Ca'da uygulanmalıdır. Hasat öncesi uygulamalar, kayısı meyvelerinin hem fiziksel hem de kimyasal kalite parametrelerini koruyarak raf ömrünü artırmada etkili bulunmuştur. Kombinasyon uygulamaları, çatlama riskini minimize ederken meyve kalitesini ve tüketici tercihlerini daha uzun süre koruma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
In the Mersin/Mut region, a cracking issue arises during the harvest of the early ripening Mogador apricot variety, leading to economic losses. This study investigates the effects of several treatments commonly used by local farmers, including Animal-Derived Amino Acids (ADAA), Gibberellic Acid (GA), Calcium (Ca), and Cow Milk (CM), applied to trees in the orchards before harvest. Fruits were observed on days 0 and 7 for colorimetric, sensory, pomological, antioxidant, phenolic, flavonoid characteristics, and cracking properties. Changes in fruit quality were examined immediately after harvest and after 7 days at +4 °C. During storage, the apricot fruits exhibited darkening and reddening while yellow tones decreased, with combination treatments (ADAA+GA+Ca) delaying these changes. Appearance, taste, and aroma parameters were preserved for a longer duration, especially in combination treatments. CUPRAC, FRAP, and DPPH tests demonstrated that combination applications reduced oxidative stress and maintained antioxidant capacity. Protective treatments, particularly the ADAA+GA+Ca combination, significantly preserved phenolic and flavonoid content. The GA group led to the worst results in cracking area, width, and length, increasing cracking by up to four times, while the CM+Ca treatment showed the best performance. If a single application is to be used, either CM or Ca is recommended; using both together reduces the cracking rate to zero. If GA is to be used for fruit set or other purposes, CM and Ca should also be applied to minimize cracking risk. Pre-harvest applications have proven effective in preserving both the physical and chemical quality parameters of apricot fruits, thereby extending shelf life. Combination treatments have the potential to minimize cracking risk while preserving fruit quality and consumer preferences for a longer duration.