Geçici koruma kapsamında olan mültecilerin topluma entegrasyonu sürecinde halk ve çocuk kütüphanelerinin rolü
The role of public and children's library in the process of integration of refugees with temporary protection
- Tez No: 730748
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE KAKIRMAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Suriye'de başlayan iç savaş neticesinde ülkemiz, dünyada benzeri görülmemiş bir“sığınmacı krizi”ile karşılaşmıştır. Böyle krizleri aşmanın en önemli yolu sığınmacıları kendi toplumuna uyum içinde yaşamalarını sağlamak ve entegrasyon için sistematik politikalar geliştirmektir. Gelişmiş ülkelerde sığınmacıların entegrasyon sürecini yöneten ve sığınmacıları topluma hazırlayan kurumların başında gelen kütüphaneler maalesef ülkemizde geri planda kalmış, 10 yıllık süre zarfında herhangi bir politika geliştirememiştir. Gelişmiş ülkelerde sığınmacıları topluma hazırlama ve uyum politikalarını geliştirme süreci yöneten kurumların başında kütüphaneler gelmektedir. Bu vesileyle başta gelişmiş ülkeler olmak üzere birçok ülke kütüphanelerinin sığınmacılara yönelik sosyal ve kültürel entegrasyon süreçleri irdelenmiş ve açıklanmaya çalışılmıştır. Tezin devamında sığınmacılar için ülkemizde yürütülen kütüphane faaliyetleri açıklanmakla beraber eksiklikler de belirtilmeye çalışılmıştır. Son olarak gelişmiş ülkelerdeki kütüphane faaliyetleri ve ülkemiz kütüphanelerinin uyguladıkları faaliyetler karşılaştırılmış olup ülkemiz adına eksik görülen faaliyetlerin uygulanması adına önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışma, ülkemizde yaşayan Suriyeli sığınmacıların sosyal ve kültürel sorunları hakkında bilgiler açıklanmış, devamında bu konuda sistematik uyum politikaları sahip gelişmiş ülkelerde ki kütüphanelerin, sığınmacıların entegrasyonuna yönelik uyguladıkları programlar belirtilmiştir. Sığınmacıların halk ve çocuk kütüphanelerini daha aktif kullanmaları ve topluma kaynaşmalarını sağlamak adına sığınmacıların ihtiyaçları dikkate alınarak önerilerde bulunulmuştur. Bu vesileyle, ülkemizde hizmet veren halk ve çocuk kütüphanelerinin sığınmacılara yönelik politikaları ve hizmetlerini değinilmiş, ardından KYGM'ye bağlı olarak hizmet veren halk ve çocuk kütüphanelerinin, sığınmacılara yönelik entegrasyon faaliyetleri belirlenmeye çalışılmış ve elde edilen veriler neticesinde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of the civil war that started in Syria, our country faced a crisis of refugees not seen in the world before. The most important way to overcome such crises is to provide refugees to live in compliance within their own society and to develop systematic policies for integration. Education is in the process of being politicized in the education of training advanced non-marriages. On this occasion, the social and cultural integration processes of the libraries of many countries, especially developed countries, for asylum seekers were examined and tried to be explained. In the continuation of the thesis, the library activities carried out in our country for asylum seekers are explained, but also the deficiencies are tried to be stated. Finally, the library activities in developed countries and the activities implemented by the libraries of our country were compared, and suggestions were made for the implementation of the activities that are deemed missing on behalf of our country. In this study, information about the social and cultural problems of the Syrian refugees living in our country is explained, then the programs implemented by the libraries in the developed countries with systematic adaptation policies on this issue are stated. In order to enable refugees to use public and children's libraries more actively and to integrate into the society, suggestions were made by taking into account the needs of asylum seekers. On this occasion, the policies and services of the public and children's libraries serving in our country for refugees were mentioned, then the integration activities of the public and children's libraries serving under KYGM were tried to be determined and a new service model was proposed as a result of the data obtained.