Meme kanseri ile ilişkili üst ekstremite lenfödeminde kompleks boşaltıcı fizyoterapi komponentlerinin cilt altı su oranı, oksijen satürasyonu ve hasta memnuniyet düzeyi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of complex decongestive therapy components on subcutaneous water ratio, oxygen saturation and patient satisfaction level in breast cancer related upper extremity lymphedema
  1. Tez No: 819806
  2. Yazar: SERAY EKEN ÖZDİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKE KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada amaç, meme kanseri tedavisi sonrasında lenfödem gelişen hastalarda, altın standart tedavi yaklaşımı olarak kabul edilen Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi (KBF) uygulamasının, üç önemli komponenti olan Manuel Lenf Drenajı (MLD), giyilebilir kompresyon giysisi ile kompresyon uygulaması ve egzersizin, aynı hastada cilt altı su oranı ve oksijen satürasyonu üzerindeki etkinliğini karşılaştırmaktı. Çalışmaya 18 yaş ve üzerindeki, evre 2 lenfödem gelişen 36 hasta katıldı. Başlangıçta Leg-O-Meter ile üst ekstremite çevre ölçümü yapıldı. Beş dakika (dk) süren istirahatin ardından her bir KBF komponenti 20'şer dk boyunca uygulandı. Her bir uygulamanın arasında 5 dk arınma süresi bırakıldı. Komponentlerin etkinliğini belirlemek için kandaki oksijen seviyesi puls oksimetre ile ve cilt altı su oranı ise MoisturemeterD cihazı ile ölçüldü. Ölçüm noktaları olarak; antekübital fossanın 6 santimetre (cm) distali (AK6D), antekübital bölgenin 8 cm proksimali (AK8P), elin dorsumunda baş parmak ve indeks parmak arası bölge (BİP) kullanıldı. Hastaların her bir tedavi komponentinden memnuniyet düzeyi Vizüel Analog Skala (VAS) ile değerlendirildi. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, KBF komponentlerinin birbirlerine göre üstünlüğü bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the efficacy of Manual Lymph Drainage (MLD), compression with a wearable compression garment and exercise, which are the three important components of Complex Decongestive Therapy (CDT), which is accepted as the gold standard treatment approach, on subcutaneous water content and oxygen saturation in patients who developed lymphedema after breast cancer treatment. Thirty-six patients aged 18 years and older with stage 2 lymphedema participated in the study. Upper extremity circumference was measured with Leg-O-Meter at baseline. After five minutes (min) of rest, each CDT component was applied for 20 min each. A 5-min rest period was allowed between each application. To determine the effectiveness of the components, blood oxygen level was measured by pulse oximetry and subcutaneous water content was measured by MoisturemeterD device. The measurement points were 6 centimetres (cm) distal to the antecubital fossa (AK6D), 8 cm proximal to the antecubital region (AK8P), and between the thumb and index finger (BİP) on the dorsum of the hand. The satisfaction level of the patients with each treatment component was evaluated using the Visual Analogue Scale (VAS). According to the results of this study, there was no difference of CDT components over each other (p>0.05).