Gerçek ray geometrisi altında bir hızlı tren aracı için tekerlek aşınması karakterizasyonu ve bakım optimizasyonu geliştirilmesi
Development of wheel wear characterization and maintenance optimization for a high-speed train vehicle under real rail geometry
- Tez No: 960115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Konya- Karaman yüksek hızlı tren hattında seyreden bir hızlı tren aracında kullanılan S1002 tekerlek profilinin aşınma karakteristiği incelenmiştir. SIMPACK yazılımında yürütülen dinamik analizler sonucu elde edilen veriler, MATLAB ortamında Archard aşınma modelinde kullanılmıştır. Tez kapsamında yıllık %21 yağış oranının ve pürüzlü ve pürüzsüz ray koşullarının aşınma üzerindeki etkilerini incelemek adına farklı senaryolar araştırılmıştır. TCDD Konya- Karaman yüksek hızlı tren hattı için gerçek hat ve ray geometrileri, malzemeleri ve işletme verileri analizin temelini oluşturmuştur. Bunun soncunda tekerlek torna bakımının optimizasyonu; tekerlek ömrünün artırılması, enerji tasarrufu, araç dinamiği iyileştirmesi açısından ele alınması amaçlanmıştır. Elde edilen bulgulardan, tekerlek yuvarlanma yüzeyinde oyuk aşınma ortaya çıktığı görülmüştür. Ayrıca torna bakım limiti olarak değerlendirilen 1 milimetrelik aşınma miktarının 239.097 kilometre mesafede oluştuğu görülmüştür. Bunun sonucunda tekerleklerin tornaya girmesi gerektiği ve bu tornalama periyodunun yaklaşık 7 aya tekabül ettiği vurgulanmıştır. Geliştirilen yeni bakım planı ile TCDD Taşımacılık A.Ş. Teknik Birim 'den alınan tekerlek ölçüm verileri ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışma, yüksek hızlı tren işletmelerine aşınma odaklı bir bakım stratejisi oluşturulmasına ve aşınma karakteristiğinin ortaya konmasına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the wear characteristics of the S1002 wheel profile used in a high-speed train operating in Konya- Karaman high speed-train railway line were investigated. The dynamic data obtained from simulations conducted in SIMPACK were utilized within the Archard wear model in the MATLAB environment. Various scenarios were analyzed to examine the effects of different rail surface conditions (rough and smooth) and an annual precipitation rate of 21% on wheel wear. Real track and rail geometries, material properties, and operational data from the TCDD Konya–Karaman high-speed train line formed the basis of the analysis. The primary aim was to optimize the wheel re-profiling schedule in terms of extended wheel life, energy efficiency, and improved vehicle dynamics. The findings indicate that hollow wear developed on the rolling surface of the wheel. Furthermore, it was determined that the wear amount corresponding to the re-profiling threshold of 1 mm occurred after approximately 239,097 meters of travel. Consequently, the wheels were found to require re-profiling at intervals of approximately 7 months. The proposed maintenance plan was compared with actual wheel measurement data obtained from the Technical Department of TCDD Transportation Inc. This study contributes to the development of a wear-based maintenance strategy for high-speed rail operations and provides valuable insights into the wear behavior of wheel profiles.