Türkçe öğretmenlerinin görüşlerine göre eleştirel okuma bağlamında Peyami Safa ve Johann Wolfgang Von Goethe eserleri üzerine bir inceleme
An examination of Peyami Safa and Johann Wolfgang Von Goethe's works in the context of critical reading based on the views of Turkish language teachers
  1. Tez No: 960130
  2. Yazar: ELİF KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAFA SAVAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkçe öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda eleştirel okuma bağlamında Peyami Safa ve Johann Wolfgang von Goethe'nin eserlerini incelemektedir. Eleştirel okuma becerisinin bireylerin okuduklarını sorgulama, analiz etme, değerlendirme ve yorumlama süreçlerinde oynadığı kritik rol ele alınarak bu araştırma kapsamında öğretmenlerin bu beceriyi öğrencilerine kazandırma sürecinde kullandıkları yöntemler, metin türleri ve karşılaştıkları zorluklar detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Çalışmada veri toplama araçlarından görüşme teknikleri kullanılarak öğretmenlerin eleştirel okuma becerisine dair algıları ve deneyimleri analiz edilmiştir. Peyami Safa ve Johann Wolfgang von Goethe'nin eserlerinin, öğrencilerin eleştirel okuma becerilerini geliştirme sürecine katkısı ele alınmış; bu eserlerin dil, içerik, felsefi ve sanatsal yönleri incelenerek öğretim süreçlerinde değerlendirilme biçimleri tartışılmıştır. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin eleştirel okuma becerisine yönelik farkındalıklarının artırılması, eğitim süreçlerinde daha etkin yöntemlerin geliştirilmesi ve eleştirel okuma becerisinin kazandırılmasına yönelik materyallerin çeşitlendirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Çalışma, Peyami Safa ve Johann Wolfgang von Goethe'nin eserlerinin eleştirel okuma becerilerinin kazandırılmasındaki işlevini ortaya koyarak bu eserlerin öğrencilerin bilinçli ve sorgulayıcı bireyler olarak yetişmelerine sunabileceği katkıları vurgulamaktadır. Bu yönüyle çalışma, edebiyatın eğitsel gücünü öne çıkararak eleştirel okuma eğitiminin niteliğini artıracak pedagojik yaklaşımlara ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the works of Peyami Safa and Johann Wolfgang von Goethe in the context of critical reading, based on the perspectives of Turkish language teachers. Emphasizing the crucial role of critical reading skills in enabling individuals to question, analyze, evaluate, and interpret what they read, this research investigates in detail the methods teachers use to help students acquire these skills, the types of texts they prefer, and the challenges they face. Using interviews and questionnaire techniques as data collection tools, the study analyzes teachers' perceptions and experiences related to critical reading. The contribution of the works of Peyami Safa and Johann Wolfgang von Goethe to the development of students' critical reading skills is discussed; their linguistic, thematic, philosophical, and artistic aspects are examined, along with how these texts are used in teaching practices. The findings indicate the need to increase teachers' awareness of critical reading, develop more effective teaching methods, and diversify the materials used to foster this skill. The study highlights the role of Peyami Safa's and Johann Wolfgang von Goethe's works in fostering critical reading abilities, emphasizing how these texts contribute to the development of conscious and inquisitive individuals. In this respect, the study aims to shed light on pedagogical approaches that enhance the quality of critical reading education by emphasizing the educational power of literature.