Karayosunlarında radyonuklid (cs-137) kirliliği ve metal zenginleşmesi kayıtları: Iğdır ili örneği
Records of radionuclide (cs-137) pollution and metal enrichment in mosses: The case of Iğdır province
  1. Tez No: 960137
  2. Yazar: SERKAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EVREN ERGİNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, Iğdır ilinde karayosunları kullanılarak radyonüklid (137Cs, 210Pb, 226Ra, 40K, 232Th) ve Potansiyel Toksik Element (Pb, Cu, As, Ni, Zn) birikimini değerlendirmek, mekânsal dağılımlarını analiz etmek ve çevresel riskleri belirlemektir. Örnekler, Iğdır ilinin farklı yükselti ve konumlarını temsil edecek şekilde toplanmış ve analiz edilmiştir. Radyonüklid analizleri yüksek saflıkta germanyum gama spektrometresi (HpGe dedektör), PTE analizleri ise X Işını Floresans Spektrometresi (XRF) ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, biyo-konsantrasyon faktörü (BCF), korelasyon analizi ve temel bileşen analizi (PCA) gibi istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Çalışmada, özellikle Tuzluca ve çevresindeki yüksek yükseltiye sahip istasyonlarda 137Cs ve 210Pb konsantrasyonlarının diğer istasyonlara göre belirgin şekilde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu durumun, yükseltiye bağlı olarak artan yağış miktarı ve rüzgâr koşulları ile yakından ilişkili olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the accumulation of radionuclides (137Cs, 210Pb, 226Ra, 40K, 232Th) and Potentially Toxic Elements (PTEs) (Pb, Cu, As, Ni, Zn) using moss samples collected from the Iğdır province, to analyze their spatial distributions, and to assess related environmental risks. The samples were collected and analyzed from various locations representing different altitudes and geographical settings within the study area. Radionuclide analyses were performed using a High-Purity Germanium (HPGe) gamma spectrometer, while PTE analyses were conducted via X-Ray Fluorescence Spectrometry (XRF). The obtained data were evaluated through statistical methods including Bioconcentration Factor (BCF), correlation analysis, and Principal Component Analysis (PCA). The study revealed that 137Cs and 210Pb concentrations were significantly higher in stations located in high-altitude areas, particularly around Tuzluca. These elevated levels were found to be strongly associated with increased precipitation and wind patterns typical of higher elevations.