Smoking and nicotine alter UGT1A expression
Sigara ve nikotin UGT1A gen ifadesini değiştiriyor
- Tez No: 286329
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEN KONU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İlaç metabolizmasında görev alan genlerin ifade ve aktiviteleri, ilaçların etkilerini değerlendirmekte büyük önem taşır. UGT genleri faz II metabolizmasında yer alan enzimlerdir ve sağlıklı bireylerin ağız mukozasında sigara içimiyle ifadelerinin arttığı gösterilmiştir. Bu çalışmada, sigaranın UGT1A gen ifadeleri üzerindeki etkileri başka dokularda da geçerli midir sorusu sorulmuştur. Bu amaçla, GEO veritabanında yer alan mikrodizin çalışmaları tekrar analiz edilmiş ve UGT1A genlerinin birçok epitel dokuda sigara içimiyle arttığı gösterilmiştir.Nikotin metabolizmasının %30'u UGT genleri tarafından yürütülmekte; fakat, gen düzenlenmesinde nikotinin rolü olup olmadığı bilinmemektedir. Bu amaçla UGT1A genlerinin ifadeleri isoforma olarak mRNA seviyesinde ve Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu ile nikotin ile muamele edilmiş SW620 kolorektal kanser hücrelerinde tespit edilmiştir. Sonuçlar, UGT1A genlerinin serumdan uzak büyütülen SW620 hücrelerinde isoforma bağlı olarak nikotinle beraber arttığını ve bu artışın her izoformda farklı olduğunu göstermiştir. Özet olarak, sigara ve nikotin UGT1A gen ifadesini düzenlemektedir. Zenobiyotik metabolizmasının düzeni vücuda alınan her ilaca verilen cevabı etkilediği için, bu mekanizmaların anlaşılması büyük önem taşımaktadır. İlaç tedavisinden önce hastanın sigara alışkanlığı ve UGT1A isoform ifadesi özellikleri açısından analiz edilebillir.
Özet (Çeviri)
The expression and activity of enzymes taking role in drug metabolism are important as in the case of phase II glucuronidation enzymes; namely UDP-glucuronosyltransferases (UGTs). Previously, it has been identified that smoking upregulates the expression of UGT enzymes in oral mucosa. We asked whether smoking induces UGT1A expression in other tissues and re-analyzed publically available datasets run with samples from smokers and non-smokers. It was observed that UGT1A enzymes were overexpressed in several types of epithelial cells of smokers.30% of nicotine metabolism is performed by UGT enzymes; however, whether UGT1A expression is modulated by nicotine, the addictive component of tobacco smoke, is not known. For this purpose, the expression levels of UGT1A isoforms were measured using Real-Time PCR in nicotine treated SW620 colorectal cancer cells. Our findings showed that nicotine?s effect on UGT1A expression was isoform specific; and the magnitude of modulation differed among isoforms. Furthermore, the upregulation of UGT1A enzymes could only be observed in serum-deprived SW620 cells. In summary, nicotine metabolism enzymes are regulated by both smoking in vivo and nicotine in vitro. Nevertheless, enhanced xenobiotic metabolism may result in chemoresistance, which is undesirable for cancer patients. Therefore, before drug therapy cancer patients might be analyzed in terms of their smoking status and UGT1A expression patterns.