64 kesitli bt anjiografi ile karotis darlık yüzdesinin tespitinde ''NASCET''''ECST'' VE ''CC'' yöntemlerinin korelasyonu ve her bir yöntemin gözlemci içi ve gözlemciler arası değişkenliklerinin değerlendirilmesi
Determination of carotid stenosis percentage using 64-slice ct angiography: correlation of 'NASCET,' 'ECST,' AND 'CC' and evaluation of the intrastruder and interstudier variability of each method
- Tez No: 960157
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ERGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç, 64 kesitli BT anjiyografi kullanarak ICA darlığının derecesini ölçmek için kullanılan Kuzey Amerika Semptomatik Karotis Endarterektomi Çalışması (NASCET), Avrupa Karotis Cerrahisi Çalışması (ECST) ve Ortak Karotis (CC) yöntemlerinin intraobserver ve interobserver değişkenliğini değerlendirmek ve bu üç yöntemle yapılan ölçümleri karşılaştırmaktır. Çalışmaya 88 vaka (111 karotis arter) dahil edildi. Karotis CTA, 64 kesitli bir tarayıcı (Toshiba, Aqullion 64) ile gerçekleştirildi. İki radyolog, NASCET, ECST ve CC yöntemlerini kullanarak karotis darlığının derecesini ölçtü. Her yöntemin intraobserver ve interobserver değişkenliği, intraclass korelasyon katsayısı (ICC), Bland-Altman grafikleri ve kappa ve doğrusal ağırlıklı kappa istatistikleri ile belirlendi. Ölçümler arasındaki ilişki, korelasyon katsayısı (doğrusal ve kuadratik yöntemlerle) ile değerlendirildi. Korelasyon katsayıları, üç yöntemle yapılan ölçümler arasında doğrusal bir korelasyon olduğunu gösterdi. NASCET yöntemiyle ölçülen stenoz derecesi en düşük değere sahipken, ECST ve CC yöntemleriyle ölçülen karşılık gelen değerler birbirine yakındı. ICC ve Bland-Altman grafikleri, NASCET, ECST ve CC yöntemleri için yüksek intra ve inter gözlemci uyumu gösterirken, kappa istatistikleri orta ila önemli düzeyde uyum gösterdi. CC yöntemi, diğer iki yöntemle karşılaştırıldığında biraz daha yüksek uyum göstermiştir. NASCET, ECST ve CC yöntemleri için gözlemciler arası ve gözlemciler içi uyum yüksektir, ancak CC yöntemi biraz daha yüksek tekrarlanabilirliğe sahiptir. Üç yöntemle yapılan ölçümler arasında doğrusal bir korelasyon vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose is to evaluate the intraobserver and interobserver variability of the North American Symptomatic Carotid Endarterectomy Trial (NASCET), European Carotid Surgery Trial (ECST) and Common Carotid (CC) methods, which are used to measure the degree of ICA stenosis, using 64-slice CT angiography and to compare the measurements made by these three methods. 88 cases (111 carotid arteries) were included in the study. Carotid CTA was performed by a 64 slice scanner (Toshiba, Aqullion 64).Two radiologists measured the degree of carotid stenosis by using NASCET, ECST and CC methods. Intraobserver and interobserver variability of each method was determined by intraclass correlation coefficient (ICC), Bland-Altman plots and kappa and linear weighted kappa statistics. The relation between the measurements was assessed by correlation coefficient (with linear and quadratic methods). Correlation coefficients showed that there is linear correlation between the measurements made by the three methods. The degree of stenosis measured with the NASCET method had the lowest value, while the corresponding values measured with the ECST and CC methods were close to each other. ICC and Bland-Altman plots showed high intra and inter observer agreement for NASCET, ECST and CC methods whereas kappa statistics showed moderate to substantial agreement. CC method had slightly higher agreement when compared with the other two methods. Intra and interobserver agreement is high for NASCET, ECST and CC methods however CC method has a slightly higher reproducibility. There is linear correlation between the measurements made by the three methods