Yeni tiyazol türevi bileşiklerin sentezleri ve iki boyutlu NMR spektroskopisi ile yapı tayinleri
Synthesis of new thiazole derivative compounds andstructure determination by two-dimensional NMR spectroscopy
- Tez No: 960161
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ASIM KAPLANCIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Tiyazol halkası bir azot ve bir kükürt atomu içeren beş üyeli heterosiklik bir yapı olup çeşitli doğal ürünlerde ve farmasötik bileşiklerde yaygın olarak bulunmakta ve sahip olduğu biyolojik aktivite nedeniyle kanser tedavisinde öncü bileşiklerden biri olmasıyla beraber birçok alanda ilaç keşfi ve geliştirme süreçlerinde büyük bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında potansiyel biyolojik aktiviteye sahip yeni tiyazol türevi bileşiklerin sentezleri iki basamakta gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada 4-metoksifeniletilamin kullanılarak izotiyasiyanat ile tepkimeye sokulup tiyoüresi oluşturulmuş ve sonrasında 2-bromoasetofenonlarla halka kapama reaksiyonları meydana gelmiştir. Sentezlenen bileşiklerin karakterizasyonu için IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve HRMS gibi klasik spektral analizlerin kullanılmasının yanı sıra yapı tayininde yüksek doğruluk sağlayan iki boyutlu NMR (COSY, HSQC, HMBC, NOESY vb.) spektroskopisinden de yararlanılmıştır. Bu teknikler kullanılarak bileşiklerin atomik düzeyde konumlandırılması ve yapısal doğrulamaları yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları tiyazol çekirdeği taşıyan yeni türevlerin başarıyla sentezlenebildiğini ve bu yapıların 2D-NMR teknikleriyle detaylı şekilde aydınlatılabildiğini göstermektedir. Elde edilen veriler organik sentez ve yapısal karakterizasyon alanında literatüre katkı sağlayacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The thiazole ring is a five-membered heterocyclic structure containing one nitrogen and one sulfur atom, commonly found in various natural products and pharmaceutical compounds. Due to its biological activity, it serves as a lead compound in cancer treatment and plays a significant role in drug discovery and development processes across many fields. In this thesis, synthesis of new thiazole derivative compounds with potential biological activity was carried out in two steps. In the first step,4- methoxyphenylethylamine was used to react with isothiocyanate to form thiourea, followed by ring closure reactions with 2-bromoacetophenones. For the characterization of the synthesized compounds, classical spectral analyses such as IR, 1H-NMR, 13C-NMR and HRMS were used as well as two-dimensional NMR spectroscopy (COSY, HSQC, HMBC, NOESY, etc.) which provides high accuracy in structure determination. Using these techniques, the compounds were positioned at the atomic level and structural verifications were performed. The results of the study show that new derivatives bearing thiazole nuclei can be successfully synthesized and these structures can be elucidated in detail by 2D-NMR techniques. The data obtained will contribute to the literature in the field of organic synthesis and structural characterization.