Finansal liberalleşme sürecinde kırılganlık: Kaynak zengini ekonomiler
Fragility in the process of financial liberalization: Resource-rich economies
  1. Tez No: 960162
  2. Yazar: SAMİ KÜÇÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF GÜNEREN GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Doğal kaynak zenginliğine sahip pek çok ekonomi için finansal liberalleşme süreci, ekonomik büyüme potansiyeli sunmakla birlikte ciddi finansal kırılganlık risklerini de beraberinde getirmektedir. Çalışmada, Dünya Bankası'nın gelir gruplarına göre tasnif edilen ve toplam ihracatının asgari %25'i doğal kaynaklara dayalı olan 41 kaynak zengini ekonomi değerlendirilmiş ve finansal liberalleşme sürecinde maruz kaldıkları kırılganlık düzeyleri, ekonometrik yöntemler aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışmada, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF), Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) ve Heritage Foundation gibi muteber uluslararası kurumlardan temin edilen ve 2006-2023 arası dönemi kapsayan veriler kullanılmıştır. Bu çerçevede, CAMEL Analizi temel alınarak oluşturulan“finansal kırılganlık endeksi”(bağımlı değişken) üzerinde; ekonomik göstergeler, özgürlük düzeyleri ve yönetişim kriterlerinden oluşan bağımsız değişken setinin etkileri incelenmiştir. Araştırmanın ortaya koyduğu ampirik sonuçların, finansal liberalizasyon sürecinde gözlemlenebilecek zafiyetleri asgariye indirecek ve yapısal reformlar kanalıyla daha dengeli, verimli ve sürdürülebilir bir ekonomik gelişmeyi teşvik edecek politika çerçevelerinin dizayn edilmesine katkıda bulunması hedeflenmektedir. Elde edilen bulgular, finansal kırılganlığın ekonomik istikrarı tehdit eden bir risk olduğunu teyit etmekle birlikte finansal liberalleşme adımlarının, etkin bir düzenleyici çerçeve eşliğinde, ihtiyatlı ve kontrollü bir biçimde yönetilmesi gerektiğini de ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
For many economies with a wealth of natural resources, the financial liberalization process offers economic growth potential, but also brings with it serious risks of financial fragility. In the study, 41 resource-rich economies classified according to the income groups of the World Bank and with a minimum of 25% of their total exports based on natural resources were evaluated. The fragility levels of these economies exposed during the financial liberalization process have been analyzed through econometric methods. In the research, data obtained from reputable international institutions such as the World Bank, the International Monetary Fund (IMF), the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD), and the Heritage Foundation, and covering the period 2006-2023, were used. In this context, the effects of a set of independent variables consisting of economic indicators, levels of freedom, and governance criteria on the 'financial fragility index' (dependent variable) created on the basis of CAMEL Analysis were examined. The empirical results revealed by the research are aimed to contribute to the design of policy frameworks that will minimize the fragilities that may be observed in the financial liberalization process and promote a more balanced, efficient and sustainable economic development through structural reforms. While the findings confirm that financial fragility is a risk that threatens economic stability, they also reveal that financial liberalization steps should be managed in a prudent and controlled manner, accompanied by an effective regulatory framework.