Koruma altında yetişen bireylerin damgalanma deneyimleri ve baş etme stratejilerinin incelenmesi
An examination of the stigma experiences and coping strategies of individuals raised under state protection
  1. Tez No: 960160
  2. Yazar: SEDANUR ÇİFT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAY GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu araştırma, ayrımcılık karşıtı sosyal hizmet yaklaşımı kapsamında koruma altında yetişen bireylerin koruma altında bulundukları süreçte ve sonrasında yaşadıkları damgalanma deneyimlerini ve baş etme stratejilerini derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, bu deneyimlerin bireyler üzerindeki etkisini değerlendirmek ve elde edilen bulgular doğrultusunda öneriler sunmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Retrospektif değerlendirmelere dayanan verileri esas alan bu çalışma, nitel araştırma desenlerinden olan fenomenolojik desen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak hazırlanan Sosyo-Demografik Bilgi Formu ile Yarı Yapılandırılmış Görüşme Soru Formu kullanılmıştır. Koruma altında yetişmiş 18 yaş ve üzeri 16 bireyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılarla yapılan görüşmeler ses kaydına alınması sonrasında deşifre edilerek yazılı hale getirilmiş ve invivo yönetimi ile tematik olarak kodlanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler MAXQDA 2024 nitel analiz programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularında, koruma altında yetişen bireylerin bazılarının herhangi bir damgalanma deneyimi yaşamadıkları görülmekle birlikte katılımcılarının çoğunun okul ortamında, iş hayatlarında ve sosyal yaşantılarında damgalayıcı tutum ve davranışlara maruz kaldıkları, koruma altında yetişmenin bireyler üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkilerinin olduğu, bireylerin olumsuz etkilerle başa çıkma noktasında çoğunlukla bireysel baş etme yöntemleri geliştirdikleri, katılımcılar arasında çocuk koruma sistemine ilişkin olumsuz düşüncelerin yoğunlukta olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda; koruma altında yetişen bireylerin damgalanma deneyimlerinin önüne geçilebilmesi amacıyla kurumsal düzeyde müdahaleler ve toplumsal düzeyde farkındalık çalışmaları geliştirilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine in depth the stigma experiences and coping strategies of individuals raised under state protection, both during and after their time in care, within the framework of an anti-discriminatory social work approach. The research was conducted to evaluate the impact of these experiences on individuals and to offer recommendations based on the findings obtained. Based on retrospective evaluations, the study was conducted using a phenomenological design, one of the qualitative research approaches. Data were collected through a Socio-Demographic Information Form and a Semi-Structured Interview Form prepared by the researcher. Interviews were conducted with 16 individuals aged 18 and over who had been raised under protective care. The interviews were audio recorded, transcribed, and thematically coded using in-vivo coding. The data obtained from the interviews were analyzed using the MAXQDA 2024 qualitative data analysis software. Findings revealed that while some individuals raised under state protection reported no experiences of stigmatization, the majority of participants were exposed to stigmatizing attitudes and behaviors in school settings, professional life, and social environments. It was also observed that being raised under protection had both positive and negative impacts on individuals, and that most participants developed personal coping mechanisms to deal with the negative effects. Furthermore, negative perceptions of the child protection system were found to be widespread among participants. Based on the research findings, recommendations have been proposed for the development of institutional-level interventions and community-level awareness efforts aimed at preventing the stigmatization experiences of individuals raised in state care.