Köpeklerde Herpes virus tip-1 (CHV-1) seroprevalansı
Seroprevalence of Canine Herpes Virus type 1 (CHV-1) in dogs
  1. Tez No: 960193
  2. Yazar: MEHMET FURKAN UZGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET METİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, barınak koşullarında yaşayan 332 köpekte Köpek herpesvirus-1 (CHV-1) enfeksiyonunun seroprevalansı araştırılmıştır. Serum örnekleri üzerinden yapılan analizler sonucunda köpeklerin %88,9'unda CHV-1 antikorları tespit edilmiştir. Elde edilen veriler, CHV-1 seropozitifliğinin özellikle doğum yapmış köpeklerde ve neonatal dönemde yavruları yüksek yaşama oranına sahip annelerde artış gösterdiğini ortaya koymuştur. Barınakta gözlenen yüksek seroprevalans oranı, CHV-1'in yaygınlığını ve bu tür ortamlarda bulaşmanın engellenmesindeki kontrol güçlüğünü ortaya koymaktadır. Özellikle barınak gibi yüksek riskli ortamlarda enfeksiyonun kontrol altına alınabilmesi için düzenli serolojik taramaların yapılması, enfekte bireylerin izolasyonu ve aşılama gibi koruyucu stratejilerin uygulanması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the seroprevalence of Canine Herpesvirus-1 (CHV-1) infection in 332 dogs living under shelter conditions. Serological analyses of serum samples revealed CHV-1 antibodies in 88.9% of the dogs. The data demonstrated that CHV-1 seropositivity was particularly increased among bitches that had previously given birth and those whose neonates had high survival rates. The high seroprevalence observed in the shelter highlights the widespread presence of CHV-1 and the challenges of controlling transmission in such high-risk environments. Implementing regular serological screenings, isolating infected individuals, and adopting vaccination protocols are of great importance to control the infection, especially in communal settings like shelters. Broader studies are needed to better understand the epidemiological characteristics of CHV-1 and to develop effective preventive and control strategies.