Egemenliği antlaşmalarla Yunanistan'a devredilmemiş ada, adacık ve kayalıklar sorunu üzerine bir değerlendirme
An assessment of the issue of islands, islets and rocks whose sovereignty has not been transferred to Greece by treaties
  1. Tez No: 960250
  2. Yazar: MEHMET MEŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YORULMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPEREN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yunanistan'ın 1995 yılında 11 küçük ve ıssız adayı iskana açma planlarının ortaya çıkması ve 1996 yılında yaşanan Kardak Krizi ile birlikte Egemenliği Antlaşmalarla Yunanistan'a Devredilmemiş Ada-Adacık-Kayalıklar (EGAYDAAK) sorunu ortaya çıkmıştır. Halihazırda Türkiye ile Yunanistan aralarındaki anlaşmazlıklar konusunda bile anlaşamamaktadır. Türkiye'nin anlaşmazlık olarak gördüğü pek çok konuyu Yunanistan anlaşmazlık olarak nitelendirmekten kaçınmaktadır. Bu sorunların temel nedeni, başta BMDHS'de devletlerin denizlere ilişkin egemenlik haklarına getirmiş olduğu yeniliklerin, 1944 Chicago Sözleşmesi, 1923 Lozan Barış Antlaşması ve PBA (1947)'nın Ege'nin coğrafi yapısı dikkate alındığında, Türkiye ve Yunanistan tarafından farklı yorumlanmasından kaynaklanmaktadır. Tarafların siyasi, ekonomik ve güvenlik mülahazalarını hakkaniyet temelinde gözeterek siyasi ve diplomatik yollarla Türkiye ile Yunanistan arasındaki meselelerin kalıcı olarak çözümlenebileceği değerlendirilmektedir. Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan anlaşmazlıkların birbiri ile bağlantılı olduğu dikkate alındığında EGAYDAAK sorunu çözülmedikçe Karasuları, Kıta Sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge gibi deniz yetki alanlarının belirlenmesi mümkün olmamaktadır. EGAYDAAK'lar Osmanlı İmparatorluğu'nun halefi olarak Türkiye'ye aittir. Bu durumu tüm dünyaya kabul ettirebilmek için bölgede etkin bir şekilde faaliyetler icra edilmeli, haritalarda adaların Türkçe isimlerinin kullanılması sağlanmalı ve uluslararası akademik çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of my study is to contribute to the literature by showing that the islands,islets and rocks whose soverignity were not transferred to Greece under international treaties, belong to Türkiye according to international law. With the emergence of Greece's plans to dock 11 small and uninhabited islands in 1995 and the kardak crisis in 1996, the problem of islands, islets and rocks, whose sovereignty was not transferred to Greece by treaties, arose. currently, Türkiye and Greece can't even agree on the disputes between them. Greece avoids describing many issues that Türkiye considers to be disputes as disputes. The main reason for these problems is mainly due to the different interpretations of the innovations introduced by states to the sovereign rights of the seas in the UNCLOS (United Nations Convention on the Law of the Sea), the Chicago Convention of 1944, LPT 1923 (Lausanne Peace Treaty) and PPT 1947 (Paris Peace Treaty) by Türkiye and Greece, taking into account the geographical structure of the Aegean Sea. It is estimated that the issues between Türkiye and Greece can be resolved permanently through political and diplomatic means by taking into account the political, economic and security considerations of the parties decently. Considering that the disputes between Türkiye and Greece are related to each other, it is not possible to determine maritime jurisdictions such as Territorial Waters, Continental Shelf and Exclusive Economic Zone unless the problem of Islands, Islets and Rockies whose Sovereignty was not transferred to Greece by treaties problem is solved. The the problem of Islands, Islets and Rockies whose Sovereignty was not transferred to Greece by treaties belong to Türkiye as the successor of the Ottoman Empire. In order to make this situation accepted by the whole world, activities should be carried out effectively in the region, the use of the Turkish names of the islands on maps should be ensured and international academic studies should be carried out.