Ka'b b. 'Ucre'nin hayatı ve rivayetleri
The life and hadith transmissions of Ka'b b. 'Ujrah
- Tez No: 960260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmamızda, 22 yaşlarında Müslüman olmuş ve Rıdvan biatına katılmış Medineli Sahâbi Ka'b b. 'Ucre'nin hayatı ve rivayetleri ele alınmıştır. Bir kısmı Kütüb-i sitte'de bulunan toplamda 51 rivayeti, sened ve metin açısından incelenmiş ve kısaca değerlendirilmiştir. Özellikle Hudeybiye'de başından geçen hâdise ve İslam tarihinde kendisiyle meşhur olan fidye rivayeti çalışmamızı daha özgün bir hale getirmiştir. Bu sebeple İslam Hukukuna önemli katkılar sunan ve temsil kabiliyeti yüksek olan fidye rivayeti tüm tarikleri ile ele alınmıştır. Bu çalışma, sahâbî Kaʿb b. ʿUcre'nin hayatı ve rivayetlerini ele almaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. Birinci bölümde biyografik bilgiler sistematik olarak sunulmuş, ailesine ve hadis alanına katkılarına da kısaca değinilmiştir. İkinci bölümde râvîlik yönü, hocaları ve talebeleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise“fidye hadisi”başta olmak üzere rivayetleri sened ve metin açısından değerlendirilmiştir. Sonuç kısmında ulaşılan bulgular özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the life and narrations of Kaʿb b. ʿUjra, a Companion from Medina who converted to Islam around the age of 22 and participated in the Pledge of al-Ridwān. A total of 51 narrations, some of which are found in the Kutub al-Sittah, have been analyzed in terms of their chains of transmission (isnād) and textual content (matn), and briefly evaluated. The incident he experienced at al-Hudaybiyyah and the well-known narration of fidya (expiation), which has made him prominent in Islamic history, give this study a distinctive character. For this reason, the fidya narration—considered to have significant implications for Islamic law and recognized for its representative value—has been examined in all its variants. The study consists of an introduction, three main chapters, and a conclusion. The introduction outlines the scope, sources, and methodology of the research. The first chapter presents detailed and systematic information gathered from biographical, historical, and sīrah sources regarding Kaʿb b. ʿUjra's name, lineage, nicknames, conversion to Islam, family, the battles he participated in, and his social and scholarly character. Additionally, since seven of his children and most of his grandchildren narrated hadiths from him, and because of the family's contributions to the field of hadith, brief attention is also given to his family members. The second chapter explores Kaʿb b. ʿUjra's place in hadith studies, including his teachers and students. The third chapter primarily deals with all the variants of the fidya narration—through which Kaʿb became renowned—analyzed in terms of isnād and matn within the context of the Kutub al-Tisʿah. His other narrations are also evaluated briefly, categorized by subject. Finally, the conclusion presents the findings of the study.