Determination of lornoxicam in pharmaceutical preparations by capillary electrophoresis method
Lornoksikamin kapiler elektroforez yöntemiyle farmasötik preparatlarinda miktar tayini
  1. Tez No: 960286
  2. Yazar: HATİCE ŞITIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK AK, DOÇ. DR. ARIN GÜL DAL POÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Lornoksikam, klasik oksikam grubuna dahil, analjezik etkili non-steroidal antiinflamatuvar bir ilaç olup, inflamasyona bağlı gelişen hafif ve orta şiddetteki ağrıların tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, lornoksikamın farmasötik preparatlardaki miktar tayini amacıyla kapiler elektroforez (KE) yöntemi geliştirilmiştir. İç standart olarak rutin kullanılmıştır. Tampon pH'sı, tampon tipi, çalışma dalga boyu ve uygulanan potansiyel araştırılmış ve lornoksikam tayini için en uygun koşullar belirlenmiştir. Bu koşullar, çalışma tamponu için sodyum tetraborat (10 mM, pH 9.24) çözeltisi, injeksiyon süresi için 1 s, uygulanan potansiyel için 25 kV ve çalışma dalga boyu için 380 nm olarak belirlenmiştir. Belirtilen koşullarda, lornoksikamın 3.56 ± 0.035 dk (n=6) ve iç standardın 4.01 ± 0.044 (n=6) dk göç zamanına sahip olduğu gözlenmiştir. Geliştirilen yöntemin 1,77x10-5 - 1,06x10-4 M derişim aralığında doğrusal olduğu belirlenmiştir. Geliştirilen yöntem, yüksek ayırma verimliliği, kısa analiz süresi, düşük numune ve reaktif tüketimi gibi avantajları sayesinde, farmasötik kalite kontrol uygulamaları için etkili ve güvenilir bir alternatif analiz yöntemi olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Lornoxicam, a member of the classical oxicam group, is a non-steroidal anti- inflammatory drug (NSAID) with analgesic effects, widely used in the treatment of mild to moderate pain associated with inflammation. In this thesis study, a capillary electrophoresis (CE) method was developed for the quantitative determination of lornoxicam in pharmaceutical preparations. Rutin was used as the internal standard. Parameters such as buffer pH, buffer type, detection wavelength, and applied voltage were investigated, and the optimal conditions for the determination of lornoxicam were established. These conditions were determined as follows: 10 mM sodium tetraborate buffer at pH 9.24, injection time of 1 s, applied voltage of 25 kV, and detection wavelength of 380 nm. Under the specified conditions, the migration times were observed to be 3.56 ± 0.035 min (n = 6) for lornoxicam and 4.01 ± 0.044 min (n = 6) for the internal standard. The developed method was found to be linear within the concentration range of 1.77 × 10−5 – 1.06 × 10−4 M. Thanks to its high separation efficiency, short analysis time, and low sample and reagent consumption, the proposed method could be considered an effective and reliable alternative analytical technique for pharmaceutical quality control applications.