Döşemealtı yöresi ağzı
Döşemealtı region dialect characteristics (Study-text-dictionary)
  1. Tez No: 960302
  2. Yazar: ÜMRAN AYVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez, Antalya iline bağlı Döşemealtı ilçesi yerli ağız özelliklerini tespit etmeye yönelik bir derleme ve inceleme çalışmasıdır. Ağızlar, aynı dili konuşan bireyler arasında telaffuz, biçim ve gramer yapıları gibi çeşitli dilsel farkları gösterebilmektedir. Ağızların dilsel özelliklerinin belirlenebilmesi için sağlıklı bir derlemeye ve bilimsel incelemeye ihtiyaç vardır. Türk ağızları üzerine günümüze kadar pek çok çalışma yapılmış ve bu alandaki araştırmalar halen devam etmektedir. Bu bağlamda yürütülen çalışmamızda, Döşemealtı ilçesinde yaşayan bireylerle yapılan soru-cevap şeklindeki görüşmeler aracılığıyla metin ve kelime derlemeleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen kayıtlardan bölgenin ses bilgisi özellikleri ortaya konmuştur. Ayrıca bu metinlerde yer alan yöreyi karakterize eden söz varlığı sözlük bölümünde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a compilation and analysis study aiming to identify the local dialectal features of Döşemealtı district, located in Antalya province. Dialects can exhibit various linguistic differences among speakers of the same language, such as variations in pronunciation, form, and grammatical structures. To determine the linguistic specificities of dialects, a robust compilation and recorded analysis are essential. Numerous studies have been conducted on Turkish dialects from their origins to their current state, and research in this field is ongoing. In this context, our study involved conducting question-and-answer type symbolic interviews with individuals living in Döşemealtı district, which were then processed through text and word transcriptions. The collected data allowed for the exposition of the phonological characteristics of the region. Furthermore, the vocabulary exhibiting regional specificities within these texts has been categorized and presented in the lexicon section