The impact of consumer perceptions and values on engagement behavior towards social media brand content
Tüketicilerin algı ve değerlerinin sosyal medyadaki marka içeriklerine yönelik etkileşim davranışlarına etkisi
- Tez No: 960301
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ASLIHAN NASIR İŞLER, PROF. DR. HANDE BAHAR TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Sosyal medya platformları tüketici-marka etkileşimini kolaylaştırmak ve etkileşimli pazarlama iletişimini sağlamak konusunda son derece etkili hale gelmiştir. Tüketici etkileşimi kavramı, özellikle sosyal medya marka içeriklerinin dijital pazarlamanın vazgeçilmez temel bileşeni olarak yükselişi ile birlikte daha da güçlenerek muazzam bir ilgi kazanmıştır. Bu tezde, iki aşamalı entegre karma yöntemli bir araştırma tasarımı kullanılarak sosyal medyada etkileşim davranışlarının tüketici temelli öncülleri araştırılmaktadır. Bu bağlamda, Kullanımlar ve Doyumlar Teorisi (UGT) odaklı motivasyonların, içerik-kaynaklı algıların ve insani değerlerin içerik tüketim, katılım ve üretim etkileşim davranışları üzerindeki olası etkileri, nitel bir yaklaşımla, odak grup görüşmeleri kullanılarak ve nicel bir yaklaşımla, tüketici saha araştırması yoluyla incelenmektedir. Araştırma kapsamı, önde gelen dört akıllı telefon markasının (Apple, Huawei, Samsung ve Xiaomi) halka açık resmi Instagram hesaplarında yayınlanan gönderiler ile karakterize edilmiştir. Keşfedici faktör analizi, korelasyon analizleri, çoklu regresyon analizleri, kümeleme analizi ve ANOVA'dan elde edilen bulgular sosyal medyadaki etkileşim davranışı kavramına ilişkin değerli bilgiler sunmakta ve kişisel değer yönelimlerinin tüketici segmentlerinin markalı içerikle etkileşimlerine göre nasıl farklılaştığının anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media platforms have become highly effective in facilitating consumer-brand engagement and building interactive marketing communication. The concept of consumer engagement has gained significant attention, particularly with the rise of social media brand content as a vital component of digital marketing. This dissertation investigates the consumer-based antecedents of engagement behavior on social media through a two-phase, integrated mixed-methods research design. Within this context, the potential effects of motivations grounded in Uses and Gratification Theory (UGT)-oriented motivations, consumers' content-driven perceptions, and human values on the consumption, contribution to, and creation of branded content are examined by combining qualitative focus group interviews with a quantitative consumer field survey. The research context is characterized by branded content posted on the official public Instagram profiles of the four leading smartphone brands: Apple, Huawei, Samsung, and Xiaomi. The findings from exploratory factor analysis, correlation analysis, multiple regression analysis, cluster analysis, and ANOVA offer valuable insights into the consumer engagement on social media and enhance understanding how personal value orientations differentiate consumer segments based on their engagement with branded content.