Cinânü'l-Cinâs
Cinânü'l-Cinâs
- Tez No: 960303
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET KARAKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
16. yüzyıl sanatçılarından olan Akhisarlı Münşî, Farsça-Türkçe bir sözlük olan Cinânü'l-Cinâs adlı eserini manzum ve mensur karışık bir şekilde kaleme almıştır. Kelimelerin anlamlarını cinas sanatıyla açıklamıştır. Bu çalışmada da önce cinas sanatı hakkında bilgi verilip sözlükteki beyitlerle örneklendirilmeye çalışılmıştır. Eserin içeriği, üslubu, dil özellikleri hakkında bilgi verilip diğer nüshalar mukayese edilmiştir. Sözlükte şiirlerinden yararlanılan şairler hakkında bilgi verilip şairlerin beyitleri günümüz Türkçesine aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Akhisarlı Münşî, one of the 16th century artist, wrote his work Cinânü'l-Cinâs, a Persian-Turkish dictionary, in a mixed form of verse and prose. He explained the meanings of words with the art of pun. In this study, firstly, information about the art of pun was given and an attempt was made to exemplify it with the couplets in the dictionary. Information about the content, style and language features of the work was given and other copies were compared. Information was given about the poets whose poems were used in the dictionary and an attempt was made to translate the couplets of the poets into today's Turkish