Yoga pratiğine sahip bireylerin çocukluk çağı travmaları ve stresle başa çıkma düzeyleri arasında bilişsel tamamlanma ihtiyacının aracı rolü
The mediating role of the need for cognitive closure in the relationship between childhood trauma and coping with stress among individuals practicing yoga
- Tez No: 960310
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN SAYRAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Mevcut tez araştırması, yoga pratiği yapan bireylerdeki çocukluk çağı ruhsal travmaları ile stres ile başa çıkma düzeyleri arasındaki ilişkide bilişsel tamamlanma ihtiyacının aracı rolünü incelemektedir. Araştırmaya toplamda 240 kişi katılımcı olmuştur. Bu katılımcılar 18 yaşından ve düzenli yoga pratiğine sahip bireylerden oluşmuştur. Araştırmanın örneklemine kartopu yöntemiyle ulaşılmıştır. Araştırmacı, çalışmaya katılanlara sırasıyla Demografik Bilgi Formu, Stresle Başa Çıkma Ölçeği (SBÇÖ), Bilişsel Tamamlanma İhtiyacı Ölçeği (BTİÖ) ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) uygulamıştır. İstatistiksel analiz olarak IBM SPSS 25 Programı kullanılarak korelasyon ve aracı değişken PROCESS Model 4 analizi yapılmıştır. Araştırma kapsamında yapılan korelasyon analizleri çocukluk çağı travmaları ile stresle başa çıkma düzeyi ve bilişsel tamamlanma ihtiyacı arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Bulgular çocukluk çağı travmaları arttıkça stresle başa çıkma becerilerinin azaldığını ve bilişsel tamamlanma ihtiyacının da düştüğünü göstermektedir. Tamamlanan aracılık analizlerine göre bilişsel tamamlanma ihtiyacı; çocukluk çağı travmaları ile stresle başa çıkma düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir aracı değişken olarak rol üstlenmiştir. Bu bulgu, yoga pratiğinin farkındalık, duygu düzenleme ve zihinsel yapılandırma becerilerini güçlendirerek bireylerin belirsizliği tolere etmesini ve stresle daha etkili başa çıkmasını mümkün kıldığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The present thesis investigates the mediating role of the need for cognitive closure in the relationship between childhood psychological trauma and coping with stress among individuals who practice yoga. A total of 240 participants took part in the study. These participants were over the age of 18 and had a regular yoga practice. The sample was obtained using the snowball sampling method. The researcher administered the Demographic Information Form, the Coping with Stress Scale (SBÇÖ), the Need for Cognitive Closure Scale – Short Form (BTİÖ) and the Childhood Trauma Questionnaire (ÇÇTÖ) to the participants. Statistical analyses were conducted using IBM SPSS 25, including correlation analysis, mediation analysis PROCESS Model 4. Correlation analyses conducted within the scope of this study revealed significant relationships between childhood trauma, stress coping levels, and the need for cognitive closure. The findings indicate that as childhood trauma increases, individuals' ability to cope with stress decreases, along with a reduction in their need for cognitive closure. According to the mediation analysis, the need for cognitive closure plays a statistically significant mediating role in the relationship between childhood trauma and stress coping ability. This result suggests that regular yoga practice may enhance individuals' capacity for emotional regulation, mindfulness, and cognitive structuring, thereby facilitating greater tolerance for uncertainty and more effective stress coping strategies.