Seyitömer Höyük Erken Tunç Çağı III tabakalarına ait arkeobotanik kalıntılar ile günümüz çevre köy yerleşmelerine ait etnobotanik çalışmaların birlikte değerlendirilmesi
Evaluation of the Archaeobotanical Remains of the Early Bronze Age Level III of Seyitömer Höyük and the ethnobotanical studies of today's surrounding villages together
- Tez No: 960319
- Danışmanlar: PROF. DR. ERNAZ ALTUNDAĞ ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Botanik, Archeology, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal ve Bitkisel Ürünler
- Bilim Dalı: Kozmetik Ürünler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Bu çalışma, Kütahya İli sınırları içerisinde yer alan Seyitömer Höyük yerleşmesinin Erken Tunç Çağı III evresine ait arkeobotanik bulgular ile höyük çevresindeki yedi köy ve bir kasabada gerçekleştirilen etnobotanik verileri karşılaştırmalı olarak ele almaktadır. Araştırmanın temel amacı, tarih öncesi yerleşimlerdeki bitki kullanım uygulamalarının günümüz geleneksel bilgi sistemleriyle olası sürekliliğini ve dönüşümünü incelemektir. Arkeobotanik analizler kapsamında 214 örnek değerlendirilmiş, bunlardan 28 familyaya ait 84 takson ve toplam 530.087 adet bitki kalıntısı tespit edilmiştir. Etnobotanik saha çalışmaları çerçevesinde ise 117 katılımcı ile görüşme yapılmış; 35 familyaya ait 147 taksonun, 19 alttür, 5 varyete ve 7 endemik türün çeşitli kullanım biçimleri kaydedilmiştir. Karşılaştırmalı analiz sonucunda, arkeobotanik ve etnobotanik veriler arasında 33 taksonun kesişimi belirlenmiş; bu kesişimler üzerinden kültürel süreklilik ve değişim süreçleri yorumlanmıştır. Çalışma, arkeobotanik ve etnobotanik verilerin birlikte ele alınmasının, tarihsel ekolojik bilgi birikiminin çözümlenmesinde işlevsel bir yöntem sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents a comparative evaluation of the archaeobotanical data from the Early Bronze Age III phase of the Seyitömer Höyük settlement, located within the borders of Kütahya Province, and the ethnobotanical findings obtained from seven surrounding villages and one town. The primary aim of the research is to investigate the potential continuity and transformation of prehistoric plant use practices within the context of contemporary traditional knowledge systems. Within the scope of archaeobotanical analyses, 214 samples were examined, revealing 84 taxa belonging to 28 families and a total of 530,087 plant remains. In the ethnobotanical fieldwork, interviews were conducted with 117 participants, documenting various uses of 147 taxa from 35 families, including 17 subspecies, 5 varieties, and 7 endemic species. As a result of the comparative analysis, 33 overlapping taxa were identified between the archaeobotanical and ethnobotanical datasets, providing a basis for interpreting processes of cultural continuity and transformation. The study demonstrates that the joint evaluation of archaeobotanical and ethnobotanical data offers an effective methodological approach to understanding historical ecological knowledge systems.